واکنش ایران به ادعای آمریکا درباره پرداخت پول به شبه نظامیان در افغانستان

CC BY 4.0 / Tasnim News Agency / واکنش ایران به ادعای آمریکا درباره پرداخت پول به شبه نظامیان در افغانستان
واکنش ایران به ادعای آمریکا درباره پرداخت پول به شبه نظامیان در افغانستان - اسپوتنیک ایران
Telegram
سخنگوی وزارت امور خارجه ایران از ایالات متحده خواست به‌ جای مقصر نشان دادن دیگران، مسئولانه عمل کرده و به حضور خود در افغانستان هر چه زودتر پایان دهد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از تسنیم، سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفت: ایالات متحده با متهم کردن ایران به پرداخت پول به شبه نظامیان در افغانستان برای انجام حملات به ارتش آمریكا، سعی در سرپوش گذاشتن روی محاسبه اشتباهات خود در افغانستان دارد.

خطیب زاده در واکنش به ادعای منتشره در برخی رسانه های آمریکایی مبنی بر پرداخت پول از سوی کشورهای دیگر به طالبان برای کشتن سربازان آمریکایی در افغانستان اظهار داشت: آمریکا در باتلاقی خودساخته در افغانستان گرفتار شده و خون سربازان آمریکایی هزاران مایل دورتر از وطنشان بخاطر سیاستهای غلط حاکمان کاخ سفید ریخته می شود، که البته نتیجه ای نیز جز سال‌ها جنگ و خونریزی برای مردم بیگناه افغانستان نداشته است.

ترامپ: از گزارش تبانی ایران با شبه نظامیان در افغانستان شگفت زده نشدم - اسپوتنیک ایران
ترامپ: از گزارش تبانی ایران با شبه نظامیان در افغانستان شگفت زده نشدم

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در ادامه افزود: دولت آمریکا که هیچ پاسخی برای خانواده های سربازان کشته شده خود در افغانستان ندارد، با فضاسازی رسانه ای بدنبال سرپوش گذاشتن بر خطای محاسباتی خود در افغانستان است.

پیش از این، سی ان ان با استناد به گزارش اطلاعاتی پنتاگون و منابع مطلع با اوضاع، گفته بود كه سازمان های اطلاعات آمریكایی به این نتیجه رسیده است كه مقامات ایرانی به شبه نظامیان در افغانستان پیشنهاد پاداش های مالی برای حمله به نیروهای نظامی آمریکایی و نیروهای ائتلاف می دهند.

اسناد وزارت دفاع آمریکا که توسط سی ان ان مشاهده شده، نشان می دهد که یک کشور خارجی به شبکه حقانی پاداش داده است. این پاداش ها برای حمله به پایگاه هوایی بگرام در ماه دسامبر پرداخت شده بود که باعث کشته شدن دو غیر نظامی و زخمی شدن بیش از 70 تن دیگر به اضافه چهار کارمند آمریکایی شد.

سی ان ان گفته است که در اسناد وزارت دفاع امریکا نام این "کشور خارجی" فاش نشده است اما منابع آگاهی در اطلاعات آمریکا تایید کرده است که اطلاعات درج شده مربوط به ایران است.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала