وزیر دفاع ترکیه از ادامه تولید قطعات جنگنده اف 35 در کشور خود خبر داد

© REUTERS / Pascal Rossignolوزیر دفاع ترکیه از ادامه تولید قطعات جنگنده اف 35 در کشور خود خبر داد
وزیر دفاع ترکیه از ادامه تولید قطعات جنگنده اف 35 در کشور خود خبر داد - اسپوتنیک ایران
Telegram
خلوصی آکار وزیر دفاع ترکیه اعلام کرد آنکارا حتی پس از اخراج شدن از برنامه تولید F-35، به ساخت قطعات این جنگنده های نسل پنجم آمریکایی ادامه داده است.

به گزارش اسپوتنیک، آکار در سخنرانی خود در کنفرانس آنلاین به میزبانی سازمان میراث ترکیه (Turkish Heritage Organization) در واشنگتن گفت: "ترکیه ، با وجود بیماری همه گیر (کرونا) و این واقعیت که کشور ما به طور ناعادلانه از برنامه تولید F-35 اخراج شد ، همچنان به تولید قطعات مهم این هواپیماها ادامه داد و دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده قبول کرده که ترکیه در اجرای این برنامه شریک است."

این درحالی است که وزارت دفاع آمریکا  20 ژوئیه اعلام کرده بود که نیروی هوایی این کشور تصمیم گرفته جنگنده های مدرن F-35 را که شرکت «لاکهید مارتین» برای ترکیه تولید کرده بود، خود به قیمت 862 میلیارد دلار خریداری کند. آمریکا بعد از آنکه ترکیه تصمیم گرفت که سیستم دفاع موشکی S-400   را از روسیه خریداری کند،  این کشور را از دریافت جنگنده های نسل پنجم F35 محروم کرد. در نهایت ایالات متحده آمریکا بعد از اقدام ترکیه برای خرید سامانه  دفاعی  اس 400 روسیه تصمیم گرفت که این قرارداد را باطل اعلام کند و آموزش خلبان های ترک  را هم در چارچوب طرح مربوطه متوقف کند.

برتری سوخو-57 روسی بر اف-35 امریکایی - اسپوتنیک ایران
برتری سوخو-57 روسی بر اف-35 امریکایی

اف 35 پس از اف-22 پیشرفته‌ترین هواپیمای جنگنده آمریکا و  یک هواپیمای جنگنده چندمنظوره نسل پنجم است که اکنون عملیاتی شده‌است. اِف-۳۵ هواپیمایی پنهان‌کار، تک‌سرنشین و تک‌موتوره است که در وهلهٔ اول برای مأموریت‌های هجومی هوا به سطح طراحی شده اما توانایی انجام مأموریت‌های شناسایی و دفاع هوایی را نیز دارد. اف-۳۵ سه مدل اصلی دارد: اِف-۳۵ اِی با توان نشست و برخاست متعارف، اف-۳۵ بی با توان برخاست کوتاه و نشست عمودی و اف-۳۵ سی با توان ناونشینی.

سامانه دفاع موشکی متحرک زمین به هوا اس 400 «تریومف» برای نابودی انواع اهداف هوایی دشمن همچون هواپیماهای پارازیت انداز، هواپیماهای رادار محور و کنترل هوایی، هواپیماهای شناسایی و جاسوسی، هواپیماهای استراتژیکی و جنگنده های شکاری، موشک های بالستیک تاکتیکی و تاکتیکی ـ عملیاتی، موشک های بالستیک میان برد، اهداف هوایی مافوق صوت و دیگر اهداف هوایی پیشرفته ساخته شده است.

تحویل سامانه دفاع هوایی روسی اس 400 به آنکارا که باعث ایجاد بحران در روابط ترکیه با آمریکا شد،  از نیمه ژوئیه 2019 آغاز شد.

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала