اياصوفيه از موزه به مسجد تبديل شد + ویدئو

© Sputnik / Burcu Okutanاياصوفيه از موزه به مسجد تبديل مي شود
اياصوفيه از موزه به مسجد تبديل مي شود  - اسپوتنیک ایران
Telegram
شورای دولتی ترکیه اجازه تبديل ساختمان اياصوفيه از موزه به مسجد را صادر نمود. اين ساختمان از سال 1934 تا کنون به عنوان موزه شناخته شده بود.

به گزارش اسپوتنيک به نقل از سی ان ان ترک ، شورای امور خارجه ترکیه (دیوان عالی اداری) تصمیم سال 1934 توسط آتاتورک مبنی بر تبدیل کلیسای جامع اياصوفیه در استانبول به موزه را لغو کرد.

اسقف اعظم روسیه: تغییر ایاصوفیه درد عمیقی به مردم ما وارد می کند - اسپوتنیک ایران
اسقف اعظم روسیه: تغییر ایاصوفیه درد عمیقی به مردم ما وارد می کند

این کانال خبري گزارش می دهد: "شورای دولتي ترکیه تصمیم سال 1934 مبنی بر تبدیل اياصوفيه به موزه را لغو کرد".

رئیس جمهور ترکیه ، طیب اردوغان پیش از این اظهار داشت كه منتظر تصمیم شورای دولتی كشور مبنی بر احتمال تغییر وضعیت اياسوفیا و تبدیل آن از یك موزه به مسجد مي باشد.

وزیر امور خارجه ترکیه پیش از این اظهار داشت كه كشور وی حق دارد وضعیت کلیسای جامع را تغییر دهد و آن را به مسجد تبدیل كند، بدون آنكه نظر سایر كشورها را در نظر بگیرد.

ايا سوفیا در 27 دسامبر 537 به عنوان کلیسا افتتاح شد. کلیسای جامع بیش از هزار سال بزرگترین معبد جهان مسیحی بوده است. پس از آن که عثمانی ها قسطنطنیه و سقوط امپراتوری بیزانس را در سال 1453 به دست گرفت ، کلیسای جامع به مسجد تبدیل شد، اما از سال 1934 این بنا با حکم بنیانگذار دولت مدرن ترکیه، کمال آتاتورک، به موزه تبدیل شده و در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار گرفته است.

تاریخ شروع عبادت و نماز در ایاصوفیه در حال حاضر اعلام نشده است.

پس از اعلام تصمیم شورای دولتی ترکیه، رئیس جمهور این کشور توانست به طور قانونی مسجد ایا صوفیه را از موزه به مسجد تبدیل کند.

به گزارش آنادولی، در توجیه شورای دولتی ترکیه ، خاطرنشان شده است كه ایا صوفیه متعلق به بنیاد سلطان محمد فاتح است كه از ان می توان به عنوان مسجد برای عموم استفاده نمود.

تصاویری زنده از ایاصوفیه در زیر آمده است.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала