اعلام آمادگی ایران برای مذاکره با آمریکا در چارچوب برجام

© Sputnik / Aleksey Nikolskyi / اعلام آمادگی ایران برای مذاکره با آمریکا در چارچوب برجام
اعلام آمادگی ایران برای مذاکره با آمریکا در چارچوب برجام - اسپوتنیک ایران
Telegram
حسن روحانی، رئیس جمهور ایران اعلام کرد کشور وی فقط در چارچوب توافق اتمی برجام و درصورت پرداخت غرامت به خاطر خسارت وارده حاضر است به مذاکره با آمریکا تن در دهد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از رسانه های ایران، روحانی با اشاره به ادعاهای اخیر ترامپ مبنی بر آمادگی مذاکره با ایران گفت: اخیرا کاخ سفید مرتبا از آمادگی برای مذاکره با ایران سخن می‌گوید و مدعی است ایران معطل انتخابات است و فلان و بهمان! ما معطل هیچ چیز نیستیم. ما همیشه آماده مذاکره‌ایم؛ هر لحظه که آمریکا اعلام کند به قانون و به مقررات سازمان ملل برگشته و بگوید به تعهدات خودم در برجام برگشته‌ام. آنها بگویند کنگره و کاخ سفید مصمم هستند که از مسیر خود برگشته و به چارچوب ۱+۵ برمی‌گردند و آن وقت ما آماده مذاکره هستیم.

رئیس جمهور ایران: ما به دوستی با آژانس بین المللی اتمی ادامه می دهیم  - اسپوتنیک ایران
رئیس جمهور ایران: ما به دوستی با آژانس بین المللی اتمی ادامه می دهیم

روحانی با بیان اینکه هر وقت آنها تسلیم قانون شده، عذرخواهی کرده و صدمه‌ای که به ملت ایران زدند را جبران کرده و غرامت دادند، ما مشکلی نداریم، اظهار داشت: آنها مشکل ایجاد کرده، میز مذاکره را شکسته و از آن خارج شدند. عذرخواهی از ملت ایران و بازگشت به مقررات و چارچوب  ۱+۵ می‌تواند راه حل باشد ولی می‌دانیم این تعارفات بی‌اساس، حرافی است که به دلیل انتخابات و گرفتاری‌هایشان است.

رییس جمهوری اضافه کرد: اگر اینها تعارف نیست، به جای این حرف‌ها، عذرخواهی کرده و به مقررات بازگردند، خواهند دید ملت و دولت ایران در چارچوب عدالت و قانون بین‌المللی عمل کرده و بازهم این چنین خواهد بود.

توافق هسته‌ای ایران و قدرت های بزرگ جهان که به آن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) هم گفته می‌شود، سال 2015 میان ایران و کشورهای عضو گروه 1+5 متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان منعقد شد. برپایه این توافق، در برابر محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور لغو یا تعلیق شد.

 هشتم ماه مه سال گذشته ، دونالد ترامپ ، رئیس جمهور امریکا اعلام کرد که از برجام خارج می شود و نه فقط تحریم های قبلی را باز می گرداند بلکه تحریم های جدید علیه تهران را نیز اعمال خواهد کرد و به دنبال ان تحریم های واشنگتن علیه ایران احیا و تشدید شدند.  آمریکا تلاش می کند دیگر کشورها نیز ایران را تحریم کنند.

 

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала