کشف راه جدید انتقال کرونا

CC0 / TheDigitalArtist / کشف راه جدید انتقال کرونا
کشف راه جدید انتقال کرونا  - اسپوتنیک ایران
Telegram
براساس مطالعه ای که در پرتال Eurekalert منتشر شده کرونا ویروس قادر است سلولهای روده را نیز آلوده کرده و در داخل آنها تکثیر شود که این نشان دهنده احتمال شیوع این عفونت نه تنها از طریق قطرات موجود در هوا بلکه از یک راه دیگر است.

به گزارش اسپوتنیک، دانشمندان هلندی از انستیتوی هابرشت ، مرکز پزشکی دانشگاه اراسموس روتردام و دانشگاه ماستریخت ، تأثیر ویروس کرونا در مدلهای کشت سلولی روده انسان و واکنش سلول ها  را بررسی کردند. وقتی ویروس کرونا به ارگانوئیدها اضافه شدند ، آنها  به سرعت آلوده شدند و تعداد سلولهای آلوده افزایش یافت.

به گفته کارشناسان ، با توجه به مشاهده علائم تهوع و اسهال در میان بخش قابل توجهی از بیماران مبتلا به کووید ـ 19  و همچنین تشخیص ذرات ویروس کرونا  در مدفوع بیماران کرونایی،  کشف جدید نشان می دهد که این ویروس می تواند از طریق به اصطلاح "دست های کثیف" نیز گسترش یابد.

گمانه زنی جدید بیل گیتس درباره زمان ساخت واکسن کرونا  - اسپوتنیک ایران
گمانه زنی جدید بیل گیتس درباره زمان ساخت واکسن کرونا

براساس آخرین اطلاعات سازمان بهداشت جهانی (WHO) ، بیش از 3.1 میلیون مورد  ابتلا به نوع جدید ویروس کرونا در جهان ثبت شده و بیش از 224 هزار نفر جان باخته اند.

ایالات متحده از نظر تعداد قربانیان و مبنلایان به کرونا  در جایگاه اول قرار دارد و در آنجا حالت اضطراری اعلام شده است. همچنین اسپانیا ، ایتالیا ، فرانسه ، آلمان و بریتانیا  از جمله کشورهایی هستند که  در انها بیشترین تعداد مبتلایان و قربانیان کرونا وجود دارد.

روسیه با داشتن بیشتر از 124 هزار نفر بیمار کرونایی (بیشتر آنها در مسکو) از نظر تعداد مبتلایان در رتبه هفتم قرار دارد.  تا به حال 1222 نفر بیمار کرونایی در روسیه درگذشته و  بیش از 15 هزار نفر بهبود یافته اند.

تمدید وضعیت اضطراری سلامت جهانی در رابطه با ادامه پیشروی کرونا  - اسپوتنیک ایران
تمدید وضعیت اضطراری سلامت جهانی در رابطه با ادامه پیشروی کرونا

سازمان جهانی بهداشت روز 11 ماه مارس شیوع ویروس جدید کرونا را «همه‌گیر» اعلام کرد. کرونا ویروس در اواخر دسامبر سال گذشته میلادی در شهر ووهان چین شیوع  پیدا کرد. ابتدا مقامات چین از شیوع نوعی از ذات الریه با منشا ناشناخته خبر دادند اما  دیرتر کارشناسان  به این نتیجه رسیدند که عامل ایجاد کننده آن  یک ویروس جدید از نوع کرونا است. اکنون با گذشت چند ماه ، میزان شیوع این ویروس در چین کاهش یافته اما این بیماری هولناک به کشورهای دیگر رخنه کرده است. در ایران و دیگر کشورها از مردم خواسته شده است که برای جلوگیری از گسترش این بیماری در خانه بمانند و در صورت بیرون رفتن فاصله خود با افراد دیگر را حفظ کرده و بیشتر از قاصله  1.5 تا دو متر به آنها نزدیک نشوند.

دوره نهفتگی این بیماری به طور متوسط تا حدود 14 روز است و علائم بیماری پس از گذشت این بازه زمانی در بدن فرد مبتلا ظاهر می‌شود. علائم شامل تب، بدن درد، گلو درد، سرفه، درد عضلات، آب ریزش بینی، سر درد است. برخی دچار علائم گوارشی مثل تهوع و اسهال می‌شوند. آنچه باعث نگرانی می‌شود این است که فرد دچار ذات الریه شود.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала