گزارش و تحلیل

اظهار نظر تکان دهنده سازمان جهانی بهداشت درباره خطر ویروس کرونا

© AFP 2023 / Kazuhiro Nogiادامه افزایش تعداد قربانیان ویروس کرونا در چین
ادامه افزایش تعداد قربانیان ویروس کرونا در چین - اسپوتنیک ایران
Telegram
سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد احتمال ابتلای دوسوم جمعیت جهان به ویروس کرونا وجود دارد.

به گزارش اسپوتنیک، آیرا لونجینی، مشاور سازمان جهانی بهداشت که زیست شناس و متخصص بیماری های واگیر است، اعلام کرد که احتمال مبتلا شده دو سوم جمعیت جهان به نوع جدید ویروس کرونا (COVID-19) وجود دارد.

مدل ارائه شده توسط لونجینی براساس شواهد مبنی بر اینکه هر فرد مبتلا  دو یا سه نفر را مبتلا می کند ، بنا شده است.

این دانشمند ادعا می کند ، در عین حال ، حتی اگر راهی برای کاهش سرعت انتشار ویروس پیدا شود ، حدود 30٪ از افراد در کره زمین در معرض خطر ابتلا به این ویروس هستند.

اقدامات قرنطینه می تواند باعث کاهش سرعت ویروس شود. با این حال ، این کارشناس خاطرنشان می کند که کرونا ویروس می تواند نه تنها در چین بلکه در خارج از کشور نیز گسترش یابد و مقامات چین نتوانند اقدامات لازم را انجام دهند.

دیدگاه لونجینی تاز سوی  گابریل لنگ ، استاد دانشگاه هنگ کنگ تأیید شد ، او نیز معتقد است که ویروس کرونا می تواند دو سوم بشریت را مورد تهدید قرار دهد.

نیل فرگوسن از امپریال کالج لندن محاسبه کرد که ممکن است فقط در چین روزانه 50،000 نفر به این ویروس مبتلا شوند.

می دانید مدت نهفته بودن نوع جدید ویروس کرونا در انسان چقدر است؟ - اسپوتنیک ایران
می دانید مدت نهفته بودن نوع جدید ویروس کرونا در انسان چقدر است؟

شیوه مؤثر درمان

به گزارش خبرگزاری شین هوا با استناد به پزشکان چینی ، روش مورد استفاده  پزشکان این کشور که ا پلاسما به بیماران مبتلا به ویروس کرونا COVID-19  تزریق می کنند ، ثمربخشی خود در معالجه بیماران را ثابت کرده است.

همانطور که کارشناسان توضیح دادند ، در پلاسما برخی افراد که توانسته اند بر این بیماری غلبه کنند، آنتی بادی هایی یافته شده اند که به مبارزه با ویروس کرونا کمک می کنند.

به گفته روزنامه گلوبال تایمز ، در درمان  ده بیمار دچار وضعیت وخیم  با استفاده از روش جدید توفیق حاصل شده است.

ویروس از مادر به جنین منتقل نمی شود

براساس مقاله ای که توسط مجله پزشکی Lancet منتشر شده است ، نتایج مقدماتی حاصله از مطالعات دانشمندان چینی نشان می دهد که زنان باردار که به نوع جدیدی از کرونا ویروس مبتلا شده اند ، احتمالاً آن را به جنین منتقل نمی کنند.

دانشمندان چین وضع 9 زن آلوده به كرونا ویروس را مورد بررسی قرار دادند. همه آنها فرزندان سالم به دنیا آوردند. محققان سواب های حاصل از نازوفارنکس نوزادان ، مایع آمنیوتیک ، خون بند ناف و نمونه شیر مادران  را مورد مطالعه قرار دادند. هیچکدام از نمونه ها وجود ویروس کرونا در نوزادان را نشان ندادند.

کمیته بهداشت کشور چین قبلاً تصمیم گرفته بود نوزادانی را خانم های مبتلا به کروناویروس یا مظنون به آلودگی به ویروس به دنیا می آورند ، حداقل برای دو هفته از مادران جدا کند.

سازمان جهانی بهداشت: ویروس کرونا در ایران مشاهده نشد  - اسپوتنیک ایران
سازمان جهانی بهداشت: ویروس کرونا در ایران مشاهده نشد

بیماری همه گیر ذات الریه ویروسی

یادآور می شود در 31 دسامبرسال گذشته ، مقامات چینی، سازمان بهداشت جهانی را از شیوع نوع ناشناخته ای از ذات الریه  در شهر ووهان، استان هوبی آگاه کردند. دیرتر کارشناسان عامل ایجاد کننده بیماری را نوع جدید ویروس کرونا  شناسایی کردند. تاکنون دو مورد ازابتلا به نوع جدید ویروس کرونا  در روسیه کشف شده است که هر دو بیمار، شهروند چین بودند. . این ویروس در حال حاضر از مرزهای چین به بقیه نقاط جهان گسترش یافته است. مقامات چینی رسما تایید کرده اند که این ویروس از فردی به فرد دیگر منتقل می شود. دولت چین نگران شیوع ویروس کرونا است به همین دلیل شهرهایی که این ویروس در آن شیوع دارند را قرنطینه می کند. بیشتر کشورها نیز مسافران ورودی از چین را تحت معاینات دقیق قرار می دهند. باید توجه داشت که هیچ کدام از ماسک‌ها اطمینان قطعی در عدم انتقال عفونت یا ویروس را تضمین نمی‌کنند. بنابراین در شرایط شیوع بیماری‌ها، رعایت و افزایش بهداشت شخصی مانند شست‌وشوی مرتب دست‌ها با آب و صابون، عدم تماس دست‌ها با دهان، بینی و چشم و استفاده از دستمال کاغذی و نظیر آن در هنگام عطسه و سرفه بسیار موثر بوده و اکیدا توصیه می‌شود.علاوه بر چین، موارد ابتلا به این بیماری در 23 کشور دیگر مشاهده  شده است. سازمان بهداشت جهانی شیوع بیماری کرونا ویروس را یک وضعیت اورژانس بین المللی در جهان تشخیص داده است. به دنبال شیوع گسترده این ویروس جدید، دولت ایران چندی پیش  تصمیم گرفت پروازهای بین چین و ایران را متوقف کند.

از 13 فوریه ، بیش از 63 هزار مورد تایید شده از این بیماری در چین ثبت شده است و1380 نفر جان باختند.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала