جنجال سیاسی در لبنان به خاطر اظهارات منتسب به یک سردار سپاه ایران

© Photo / IRNAسردار سرتیپ مرتضی قربانی مشاورعالی فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران
سردار سرتیپ مرتضی قربانی مشاورعالی فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران  - اسپوتنیک ایران
Telegram
اظهارات منتسب به یکی از فرماندهان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران مبنی بر حمله به تل‌آویو از خاک لبنان، با واکنش‌های متعدد دو وزیر و شماری دیگر از مقامات کشور لبنان روبرو شد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از جام نیوز، همزمان با اعتراضات در لبنان، تلاش برخی رقبای منطقه‌ای برای ایجاد فاصله میان ایران و کشورهای دوست افزایش یافته، اما در همین شرایط انتشار سخنانی به نقل از سردار مرتضی قربانی، از فرماندهان سپاه پاسداران کافی بود تا موجی از پاسخ مسوولان لبنانی را به همراه داشته باشد و همچنین اسباب زحمت برای دوستان ایران در لبنان شود.

سردار قربانی با اشاره به صحبت‌های اخیر وزیر خارجه اسرائیل که گفته بود «اگر برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای، راه دیگری جز اقدام نظامی نباشد، اسرائیل این کار را خواهد کرد» گفت: اولا ما به دنبال سلاح هسته‌ای نیستیم و این را بارها اعلام کردیم و ثانیا اسرائیل کوچک‌تر از این حرف‌هاست که بخواهد علیه ایران از این غلط‌ها کند. اسرائیل اگر مرتکب کوچک‌ترین خطایی در قبال ایران شود، از همان لبنان «تل‌آویو» را با خاک یکسان می‌کنیم و اصلا نیازی نیست که از ایران موشک و تجهیزات بلند شود.

سردار سرتیپ دوم پاسدار سپاه رمضان شریف سخنگو و مسئول روابط عمومی کل سپاه - اسپوتنیک ایران
ایران: سخنان اخیر یک فرمانده سپاه تحریف شده است

 بعد از آن بود که رسانه های عربی منطقه ای که هرگز نتوانسته اند روابط دوستانه بین ایران و لبنان را تحمل کنند دست به کار شدند تا این موضوع را به یک جنجال سیاسی در لبنان مبدل کنند.

 

از این رو شبکه العربیه در وبسایت خود نوشت: در پی اظهارات جنجالی یکی از فرماندهان سپاه پاسداران ایران، الیاس بوصعب وزیر دفاع لبنان روز سه‌شنبه در توئیتی در حساب کاربری توییتر خود نوشت: «اگر آنچه به مشاور فرمانده سپاه پاسداران ایران نسبت داده می‌شود، درست باشد، بسیار اسباب تاسف بوده و غیرقابل قبول است و تجاوز به حق حاکمیت لبنان، قلمداد می‌شود که روابط دوستانه‌ای با ایران دارد.»

 همچنین «جمال الجراح» وزیر اطلاع‌رسانی لبنان سخنان قربانی را غیرمسئولانه خواند که ممکن است به جنگ منطقه‌ای منجر شود. به گزارش خبرگزاری ملی لبنان، الجراح با رد سخنان قربانی افزود: جمهوری اسلامی ایران هر گونه که دوست دارد می تواند از خود دفاع کند، اما لبنان صندوق پستی سپاه پاسداران و میدان جولان دادن آن و دیگر خارجی ها نیست.

«اشرف ریفی» وزیر پیشین دادگستری لبنان در توییتر خود بعد از بیان الفاظی تند، از اخراج سفیر ایران در بیروت سخن گفت. «میشل مُعوّض» رهبر جریان «جنبش استقلال لبنان»، «نهاد المنشوق» نماینده مجلس لبنان و «آنطوان بانو» نماینده و عضو فراکسیون «لبنان قوی» به رهبری «سمیر جعجع» در مجلس لبنان هم از دیگر کسانی بودند که به سخنان سردار قربانی تاختند.

 «فرید البستانی» دیگر نماینده مجلس لبنان نیز نوشت: سخنان قربانی اگر دقیق و درست باشد علاوه بر نقض حاکمیت لبنان، نقض و تضعیف جایگاه مقاومت و حزب‌الله هم خواهد بود.

کانال خبری لبنان ۲۴ هم روز گذشته (چهارشنبه) به نقل از برخی منابع مطلع و بدون ذکر نام آنها مدعی شد: پس از سخن سردار مرتضی قربانی، ایران می‌خواهد با کمک حزب‌الله جبهه نظامی تازه‌ای در جنوب لبنان و علیه اسراییل باز کند.

 در همین حال و پس از این جنجال سردار سرتیپ دوم پاسدار رمضان شریف، سخنگو و مسئول روابط عمومی کل سپاه، در پی انتشار خبری مبنی بر اظهارات منتسب به سردار مرتضی قربانی، از فرماندهان و پیشکسوتان دفاع مقدس، پیرامون هدف قرار دادن تل‌آویو از لبنان در صورت ارتکاب خطای اسرائیل در قبال ایران گفت: با توجه به بررسی‌های به عمل آمده آنچه سردار مرتضی قربانی مطرح کرده‌ است تحریف و مورد برداشت نادرست رسانه‌ای قرار گرفته است و ایشان در واقع پاسخگویی به اسرائیل را با ابزارها و ظرفیت‌های متنوع موجود در اختیار مطرح کرده است.

سخنگوی سپاه با اظهار امیدواری نسبت به دقت بیشتر اصحاب رسانه در تنظیم خبرهای حوزه دفاعی و امنیتی از به کار بردن عناوین نادرست برای معرفی فرماندهان سپاه انتقاد و با تاکید بر ضرورت دقت رسانه‌ها در این گونه موارد تصریح کرد سردار قربانی در حال حاضر در سمت مشاور فرمانده کل سپاه فعالیتی نداشته و در عرصه‌های دیگر در نیروهای مسلح در حال خدمت می‌باشند.

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала