توقف اجرای برجام توسط ایران، اقدامی طبیعی و منطقی است

CC BY 4.0 / Tasnim News Agency / عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان ایران
عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان ایران - اسپوتنیک ایران
Telegram
کدخدایی: اکنون توقف اجرای برجام توسط ایران پاسخی منطقی و طبیعی به خساراتی است که آمریکا با خروج از برجام، به منافع ایران زده است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از «العربیه»، عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان تأکید کرد که توقف کامل اجرای توافق هسته‌ای توسط ایران، پاسخی طبیعی و منطقی به خساراتی است که آمریکا با خروج از برجام، به منافع ایران زده است.

وی در این زمینه گفت:«فکر می‌کنم کسانی که این بازی را به هم زدند، باید تنبیه شوند، چراکه آن‌ها به منافع دیگر طرف‌ها آسیب زدند.ایران باید اجرای تمام بندهای برجام را متوقف کند.این اقدامی بسیار طبیعی، منطقی و در چارچوب توافق است.

جمهوری اسلامی ایران صبر زیادی به خرج داده و در چارچوب تعهداتش باقی مانده است. ایران در ماه‌های اخیر، گام‌هایی در جهت استیفاء حقوق خود، برداشته است».

تروئیکای اروپایی، تمایل به ماندن در برجام دارند - اسپوتنیک ایران
تروئیکای اروپایی، تمایل به ماندن در برجام دارند

کارشناسان ابراز نگرانی کرده اند که توقف پایبندی ایران به برجام می‌تواند میزان ذخایر اورانیوم ایران را به میزان قابل توجهی افزایش داده و آنچه را که «زمان گریز هسته‌ای» خوانده می‌شود، به تنها چند ماه برساند.

دولت آمریکا اردیبهشت ماه سال گذشته در اقدامی خلاف قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل و با نادیده گرفتن تعهدات مصرح خود، به صورت یکجانبه از توافق هسته‌ای با ایران خارج شد و ضمن احیای تحریم‌های گذشته، تحریم‌های تازه‌ای نیز علیه مردم ایران وضع کرد.

جمهوری اسلامی ایران 18 اردیبهشت ماه سال جاری بعد از یک سال صبر و در واکنش به عدم تحقق وعده کشورهای باقی‌مانده در برجام برای جبران آثار منفی تحریم‌های آمریکا، روند کاهش تعهد به برجام را آغاز کرد. تهران تاکنون چهار گام در این راستا برداشته و سقف غنی‌سازی اورانیوم، سقف ذخایر اورانیوم غنی‌شده و محدودیت‌های تحقیق و توسعه هسته‌ای را به حال تعلیق درآورده و غنی‌سازی در سایت «فردو» را نیز از سر گرفته است. این اقدامات بر اساس بند 36 برجام صورت گرفته که عنوان می‌کند در صورت احیای تحریم‌ها، ایران اجرای تمام یا بخشی از تعهدات خود را متوقف می‌کند.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала