اعلام دوباره نظر مسکو درباره تحریم های آمریکا علیه ایران

© Sputnik / Alexander Natruskin /  مراجعه به بانک تصاویر مسکو: تلاش هر چه بیشتری برای بازگشت به چارچوب اولیه برجام صورت گیرد
مسکو: تلاش هر چه بیشتری برای بازگشت به چارچوب اولیه برجام صورت گیرد - اسپوتنیک ایران
Telegram
سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه در پاسخ به درخواست تفسیر تصمیم آمریکا درباره ادامه فشار حداکثری بر ایران اعلام کرد تحریم های یکجانبه آمریکا علیه کشورهای گوناگون جهان غیر قانونی بوده و عملاً وسیله زور گویی هستند.

به گزارش اسپوتنیک، سرگئی ریابکوف در جریان سفر کاری خود به اسرائیل  ضمن بیان این مطلب افزود:" تحریم های امریکا با موازین حقوق بین الملل مطابقت نداشته و وسیله ای  برای تحمیل اراده خود و عملاً زورگویی و نشان دادن دیگر تجلیات  سیاست سلطه طلبانه در رابطه با ایران و دیگر مناطق جهان هستند".

معاون وزیر خارجه روسیه تأکید کرد:" این تحریم ها نتایج مطلوب را برای آمریکایی ها ببار نیاورده اند اما با این وجود آنها به پیروی از خط مشی خود  ادامه می دهد اما این خط مشی، شکست خورده و هیچ موفقیتی را در صحنه سیاست خارجی برای آمریکا ببار نخواهد آورد".

توافق هسته‌ای ایران و قدرت های بزرگ جهان که به آن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) هم گفته می‌شود، سال 2015 میان ایران و کشورهای عضو گروه 1+5 متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان منعقد شد. برپایه این توافق، در برابر محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور لغو یا تعلیق شد.

 هشتم ماه مه سال گذشته ، دونالد ترامپ ، رئیس جمهور امریکا اعلام کرد که از برجام خارج می شود و نه فقط تحریم های قبلی را باز می گرداند بلکه تحریم های جدید علیه تهران را نیز اعمال خواهد کرد و به دنبال ان تحریم های واشنگتن علیه ایران احیا و تشدید شدند.  آمریکا تلاش می کند دیگر کشورها نیز ایران را تحریم کنند.

جمهوری اسلامی ایران در  اردیبهشت ماه امسال در نخستین سالگرد خروج یکجانبه آمریکا از توافق هسته‌ای، اعلام کرد در پاسخ به بازگشت تحریم‌های آمریکا و عدم تحقق وعده‌های کشور‌های باقی مانده در توافق برای جبران آثار منفی این تحریم‌ها، به مرور تعهد خود را به توافق هسته‌ای کاهش می‌دهد.

ایران تا به حال  چهار بار تعهدات برجامی خود را کاهش داده است و هر بار به اروپائیان فرصت داده که در طول 60 روز به انجام تعهدات خود بازگردند.

 حسن روحانی رئیس جمهور ایران روز سه شنبه اعلام کرد: از چهارشنبه ایران استفاده از سانتریفیوژهای بیشتر در تأسیسات فردو در گام چهارم کاهش تعهدات برجامی خود را آغاز خواهد کرد.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала