استقرار یک ناوشکن آمریکایی دیگر حامل سامانه ضد موشکی در خلیج فارس

© Photo / Public Domain/ U.S. Navy photoاستقرار یک ناوشکن آمریکایی دیگر حامل سامانه ضد موشکی در خلیج فارس
استقرار یک ناوشکن آمریکایی دیگر حامل سامانه ضد موشکی در خلیج فارس - اسپوتنیک ایران
Telegram
ایالات متحده ناوشکن "نیتس" ، مسلح به سامانه ضد موشکی "ایجیس" را با هدف تقویت سیستم دفاع ضد هوایی عربستان سعودی در راستای شمال شرقی به شمال خلیج فارس اعزام کرد

به گزارش اسپوتنیک به نقل از شبکه تلویزیونی سی بی اس ، آمریکا ادعا می کند حمله به تاسیسات نفتی عربستان از طریق حریم هوایی مناطق شمال شرقی این کشور صورت گرفته است.

ناوشکن نیتس می تواند 74 فروند موشک ضد بالستیک SM-3 با برد 500 کیلومتر را حمل کند. این ناوشکن همچنین به موشک های کروز تاماهاگ با برد 1600 کیلومتر مسلح است.

طبق اطلاعات موجود، در حال حاضر همچنین ناوشکن موشک انداز  USS Gonzalez در جنوب خلیج فارس و یک ناوشکن امریکایی دیگر در بخش مرکزی این منطقه مستقر است.

علاوه بر این ناوگروهی با جلوداری ناوهواپیما بر آبراهام لینکلن و متشکل از یک رزمناو موشک اندازو دو ناوشکن  در حوضه دریای عمان و در  فاصله بسیار نزدیک از تنگه هرمز قرار دارد. ایالات متحده همچنین هواپیما های جنگنده زیادی را در در پایگاه های خود در منطقه مستقر کرده است. ژنرال فرانک مکنزی، فرمانده نیروهای مسلح امریکا در خاورمیانه در این هفته از واشنگتن در خواست کرد سه گردان جدید سامانه های پدافند هوایی را برای دفاع از تاسیسات نفتی عربستان به منطقه اعزام کند.

دلیل احتمالی عمل نکردن سیستم پدافند هوایی پاتریوت در عربستان - اسپوتنیک ایران
دلیل احتمالی عمل نکردن سیستم پدافند هوایی پاتریوت در عربستان

مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا بتازگی اعلام کرد  واشنگتن به عنوان پاسخ به "تجاوز ایران به عربستان سعودی" نیروهای مسلح بیشتری را به خاورمیانه اعزام می کند. وی خاطرنشان ساخت دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده استقرار این نیروها در منطقه را مورد تأئید قرار داده است. اسپر افزود :"این فقط گام اول ما برای پاسخ دادن به این حملات به عربستان است"

اسپر خاطرنشان ساخت آمریکا خواهان جنگ با ایران نیست اما از تعداد زیادی از گزینه های نظامی برای عمل برخوردار است. به گفته وی هدف از اعزام گروه نظامی دادن علامت روشن حاکی از آن است که آمریکا از شرکای خود در منطقه حمایت کرده و "نظم جهانی مبتنی بر قواعد خود را" حفظ می کند.

این تصمیم پس از حمله پهپادی و موشکی اخیر به تاسیسات نفتی عربستان گرفته شده است.

در تاریخ 14 سپتامبر 2019، تاسیسات نفتی شرکت آرامکو سعودی در شرق عربستان با چندین هواپیمای بدون سرنشین و موشک مورد حمله قرار گرفتند. مسئولیت این حمله را حوثیان یمنی برعهده گرفتند. اما "ائتلاف عربی" در حال جنگ در یمن به رهبری عربستان سعودی ، ایران را مسئول حمله به تأسیسات نفتی عربستان می داند. وزیر امور خارجه آمریكا ، مایك پمپئو نیز ایران را مقصر دانسته و در این راستا به عربستان سفر نمود. وزیر دفاع ایران و دیگر مقامات جمهوری اسلامی این موضوع را اکیدا رد کرد ه اند. براساس اعلام آژانس بین المللی انرژی، این حادثه در عربستان سعودی به جدی ترین وقفه در تأمین نفت در طول تاریخ منجر شده است، برخی از ناظران خسارات حمله به آرامکو را  بیش از خسارات ناشی از انقلاب اسلامی در ایران در سالهای 1978-1979 و تحریم نفتی پس از جنگ اعراب و اسرائیل در سال های 1973-1974 ارزیابی می کنند .

دونالد ترامپ با وجود ثابت نشدن دخالت ایران در حملات اخیر ،  دستور تشدید تحریم ها علیه جمهوری اسلامی را صادر کرده است. وی اخیراً گفته این واقعیت که او برای حمله به ایران عجله‌ای ندارد حاکی از قدرت این کشور است و نه نشانه ضعف.

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала