آمادگی پاکستان برای دست زدن به تدابیر نظامی در کشمیر

© REUTERS / Mukesh Gupta/Filesآمادگی پاکستان برای دست زدن به تدابیر نظامی در کشمیر
آمادگی پاکستان برای دست زدن به تدابیر نظامی در کشمیر - اسپوتنیک ایران
Telegram
اسلام آباد دست زدن به تدابیر نظامی علیه هند در صورت متشنج شدن اوضاع در منطقه مورد اختلاف کشمیر را بعید نمی داند اما فعلاً توجه خود را معطوف تلاش های دیپلماتیک کرده است.

به گزارش اسپوتنیک، قاضی خلیل الله، سفیر پاکستان در روسیه ضمن بیان این مطلب خاطرنشان ساخت در حال حاضر اسلام آباد هنگام تدوین تدابیر جوابیه علیه هند توجه خود را معطوف اقدامات دیپلماتیک، سیاسی و حقوقی می کند و در این رابطه کمیته ویژه ای برای ارائه توصیه ها به دولت تشکیل شده است.

سفیر پاکستان تاکید کرد  اسلام آباد خواهان رو آوردن به تدابیر نظامی نیست اما با در نظر داشت تجارب سایق و "غیر قابل پیش بینی بودن" رفتار هند باید برای هرگنه پیشرفت اوضاع و دفاع از خود آماده باشد.

رام نات کوویند رئیس جمهور هند،  روز دوشنبه ، فرمان لغو موقعیت حقوقی  ویژه ایالت جامو و کشمیر را امضا کرد که در ماده 370 قانون اساسی این کشور تصریح شده است. قرار است این ایالت به دو بخش دارای حقوق کمتر تقسیم شود.

پاکستان که بطور سنتی از مسلمانان جامو کشمیر، یگانه ایالت دارای اکثریت مسلمان در هند حمایت می کند با این اقدام دهلی نو مخالفت کرد. این کشور در اعتراض به حوادث کشمیر،روابط دیپلماتیک خود با هند را پائین آورده و روابط تجارتی دو جانبه را نیز به حالت تعلیق درآورد.

شاه محمود قریشی، وزیر امور خارجه پاکستان روز چهارشنبه اظهار داشت که پاکستان در پاسخ به تصمیم اخیر هند مبنی بر لغو موقعیت حقوقی  ایالت شمالی جامو و کشمیر ، قصد دارد دیپلمات‌های خود را از این کشور خارج کرده و سپس دیپلمات‌های هندی را اخراج کند.

روابط دهلی نو و اسلام آباد بطور سنتی تیره است. دو کشور دچار اختلافات سیاسی، تاریخی و ارضی هستند و از جمله در رابطه با موقعیت حقوقی کشمیر اختلاف دارند که پس از کسب استقلال هند در سال 1947 و به دنبال ظاهر شدن دو کشور مستقل هند و پاکستان به دو بخش تقسیم شده است.

تنش ها بین هند و پاکستان - اسپوتنیک ایران
داده نمایی
تنش ها بین هند و پاکستان

حالا کشمیر منطقه مورد اختلافی است که تقسیم آن بین هند و پاکستان هنوز از لحاظ حقوقی به ثبت نرسیده است. جدایی خواهان کشمیری در حال مبارزه به خاطر استقلال یا الحاق این سرزمین به پاکستان در آنجا فعال هستند.

دهلی نو مقامات پاکستان را به حمایت از جدایی خواهان مسلح متهم می کند اما اسلام آباد این اتهامات را رد می کند.

بحران کشمیر پس از 14 فوریه امسال شدت پیدا کرد که یک شبه نظامی انتحاری خود را در نزدیکی ستون پلیس نظامی هند منجر کرد که در نتیجه آن 45 نفر کشته شدند. گروه اسلام گرای موسوم به "جیش محمد" مسئولیت این حمله را بر عهده گرفت.

به دنبال آن روز 26 فوریه هواپیما های نیروی هوایی هند اردوگاه "جیش محمد" در بخش پاکستانی کشمیر را بمباران کردند که در نتیجه آن تعدادی از شبه نظامیان و همچنین وسایل نقلیه، سلاحها و مهمات متعلق به آنها منهدم شدند. 

دیرتر ارتش پاکستان دو هواپیمای جنگی هند را که حریم هوایی این کشور را در منطقه مورد اختلاف کشمیر نقض کرده بودند، سرنگون نمود.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала