دعوت از ظریف به کاخ سفید برای دیدار با ترامپ

CC BY 4.0 / Tasnim News Agency / دعوت از ظریف به کاخ سفید برای دیدار با ترامپ
دعوت از ظریف به کاخ سفید برای دیدار با ترامپ - اسپوتنیک ایران
Telegram
یک نشریه آمریکایی از دعوت وزیر امور خارجه ایران به کاخ سفید برای دیدار با دونالد ترامپ خبر داد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از تسنیم، روزنامه نیویورکر در مطلبی نوشت که رند پال سناتور آمریکایی در دیدار 20 روز قبل خود با محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران، از وی دعوت کرده است تا با دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در کاخ سفید دیدار کند.

ظریف: تحریم شدن به جرم دفاع از مردم ایران، بزرگترین افتخار است - اسپوتنیک ایران
ظریف: تحریم شدن به جرم دفاع از مردم ایران، بزرگترین افتخار است

این روزنامه آمریکایی افزود: در حالی که تنش ها بین واشنگتن و تهران به شدت بالا گرفته بود، ظریف یک دعوتنامه غیرمنتظره برای دیدار با ترامپ در کاخ سفید دریافت کرده است.

نیویورکر به نقل از منابع آگاه ایرانی و آمریکایی و یک دیپلمات که نامشان فاش نشده است، نوشت: پیشنهاد دیدار ظریف با ترامپ را رند پال در دیدار 15 جولای یعنی 24 تیر در شهر نیویورک مطرح کرده است.

به نظر می رسد رند پال با حمایت ترامپ از چند هفته قبل از آن در حال کار بر روی این پیشنهاد بوده و برای پیشبرد آن همواره با کاخ سفید و وزارت خارجه ایالات متحده رایزنی و مشورت کرده است.

نیویورکر در ادامه افزود: ابتدا سه هفته قبل از سفر ظریف به نیویورک، فردی از طرف رند پال با مقام های ایرانی تماس گرفت و 14 جولای یک روز قبل از سفر ظریف، رند پال با ترامپ درباره ایران صحبت کرده است. روز 15 جولای نیز رند پال و داوگ استافورد مشاور ارشدش با ظریف دیدار کرده اند.

این روزنامه نوشت: ظریف در چند دهه ای که دیپلمات ارشد بوده است، شماره خصوصی تعدادی از نمایندگان آمریکایی را داشته است. ظریف در این باره در جمع خبرنگاران در نیویورک گفته است که "من همیشه با اعضای کنگره آمریکا دیدار می کنم." ولی دیدار ظریف با رند پال ظاهرا نخستین دیدار رسمی آنها بوده است.

نیویورکر به نقل از منابع آگاه ادعا کرده است که ظریف و رند پال درباره اختلافات عمیق میان واشنگتن و تهران به خصوص برنامه هسته ای ایران گفتگو کرده اند. تشدید تنش ها در خلیج فارس نیز موضوع مهم دیگری بوده است که دو طرف درباره آن مذاکره داشته اند.

در این گفتگوی یک ساعته، ظریف پیشنهادات خود برای پایان دادن به چالش های مربوط به برنامه هسته ای ایران را مطرح کرده است.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала