ابراز آمادگی بحرین برای میزبانی کنفرانس امنیت دریایی

CC BY-SA 4.0 / Wadiia / Manamaاتهامات جعلی دولت بحرین علیه بانک های ایرانی
اتهامات جعلی دولت بحرین علیه بانک های ایرانی - اسپوتنیک ایران
Telegram
بحرین اعلام کرد، آماده است تا میزبان یک نشست بین‌المللی درباره امنیت دریایی باشد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایسنا، وزارت خارجه بحرین در بیانیه‌ای اعلام کرد، این نشست با همکاری آمریکا و لهستان با مشارکت بیش از ۶۰ کشور در راستای یکی از نتایج کنفرانس بین‌المللی "حمایت از امنیت و صلح خاورمیانه" برگزار خواهد شد؛ کنفرانسی که ماه فوریه در شهر ورشو برگزار شد.

در این بیانیه آمده است: "این اقدام در راستای نقش بحرین برای کمک به تقویت امنیت و ثبات منطقه و خطراتی است که خاورمیانه را تهدید می‌کند. همچنین در راستای سیاست منامه مبنی بر ضرورت تقویت همکاری بین‌المللی جهت مقابله با همه مشکلات و بحران‌هایی است که امنیت و صلح بین‌المللی را تهدید می‌کند".

وزارت خارجه بحرین در این بیانیه اظهار کرد، نشست مذکور فرصتی برای رایزنی و تبادل دیدگاه‌ها میان تعدادی از کشورهای جهان است تا به راه‌هایی برای تضمین آزادی کشتی‌رانی در این منطقه استراتژیک دست یافته شود.

پیش از این برایان هوک، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران گفته بود، نشست ویژه درباره "بررسی امنیت دریایی در خلیج فارس" طی فصل پاییز برگزار خواهد شد. وی افزود: در این نشست ۶۵ کشوری که در نشست ورشو حضور داشتند، دعوت خواهند شد.

هوک ادامه داد: آمریکا به دنبال مشارکت بیشتر کشورهای خاورمیانه در طرح واشنگتن برای "تامین امنیت کشتی‌رانی در خلیج فارس است".

 وی گفت: جزئیات استراتژی آمریکا برای حفاظت از خطوط حمل و نقل در کنفرانس مشترک با وزارت دفاع این کشور طی روزهای آتی مشخص و از دیگر کشورها برای حمایت از این استراتژی دعوت خواهد شد.

چندی پیش «جوزف دانفورد» رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا گفته بود که آمریکا طرحی را برای تشکیل ائتلاف نظامی بین‌المللی جهت آنچه «حمایت از آب‌های استراتژیک در مجاورت ایران و یمن» خوانده بود، تهیه کرده است.

روابط واشنگتن و تهران پس از حمله به نفتکش ها در دریای عمان که واشنکتن تهران را در به دست داشتن در آن متهم کرده و سرنگونی یک پهپاد جاسوسی امریکا توسط ایران متشنج تر شده است. آمریکا با ادعای دست داشتن ایران در این حملات از کشورهای هم پیمان خود خواسته است که ائتلافی نظامی برای حفاظت از کشتیهای تجاری در خلیج فارس تشکیل دهند.روند رو به وخامت گرائیدن روابط امریکا و ایران پس از به قدرت رسیدن دونالد ترامپ آغاز شده است. رئیس جمهور امریکا در ماه مه سال گذشته از برجام خارج شده و ایران را به برهم زدن ثبات در منطقه و حمایت از تروریسم جهانی متهم می کنند. رهبران ایران در پاسخ ضمن رد این اتهامات قول داده اند در برابر فشار واشنگتن تسلیم نشده و به دنبال کردن خط مشی سیاسی مستقل خود ادامه دهند.

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала