تصویب قطعنامه سازمان ملل علیه اقدامات ضد روسی آمریکا

© Sputnik / Roman Makhmutov /  مراجعه به بانک تصاویر تصویب قطعنامه سازمان ملل علیه اقدامات ضد روسی آمریکا
تصویب قطعنامه سازمان ملل علیه اقدامات ضد روسی آمریکا - اسپوتنیک ایران
Telegram
مجمع عمومی سازمان ملل در قطعنامه ای از آمریکا خواست تا اقدامات غیرقانونی علیه نمایندگان و اماکن دیپلماتیک روسیه در این کشور را متوقف کند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایرنا، دفتر نمایندگی روسیه در سازمان ملل گفت که مجمع عمومی این سازمان قطعنامه ای را تصویب کرده که خواستار توقف اقدامات غیرقانونی آمریکا علیه دیپلمات های روس است.
براساس این گزارش، مجمع عمومی دو قطعنامه به پیشنهاد کمیته ششم (حقوقی) تصویب کرد که در یکی از آن ها به صراحت از اقدامات آمریکا علیه دیپلمات ها و اماکن دیپلماتیک روسیه انتقاد شده بود.
بنابر اعلام دفتر نمایندگی روسیه در سازمان ملل، این قطعنامه از مقام های آمریکایی می خواهد که به اقدامات غیرقانونی علیه نمایندگی دائم روسیه در این سازمان و دیگر اماکن دیپلماتیک این کشور در نیویورک خاتمه دهد.
توقیف اموال نمایندگی روسیه در نیویورک، اعمال محدودیت در رفت و آمد برخی از کارمندان این نمایندگی و مشکلات متعددی که آمریکا در صدور روادید برای دیپلمات های روسیه در سازمان ملل به وجود آورده مربوط به موارد مطرح شده در این قطعنامه است.
قطعنامه دیگری که به تصویب مجمع عمومی سازمان ملل رسید که خواستار رعایت مصونیت قضایی اماکن دیپلماتیک از سوی همه کشورها است.
دیپلمات های روس گفتند که آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل را در جریان نقض اینگونه مقررات از سوی آمریکا قرار داده اند و این موضوع در گزارش وی به مجمع عمومی درج شده بود.
آمریکا فروردین ماه سال جاری 48 دیپلمات و 12 کارمند دفتر نمایندگی روسیه در سازمان ملل را اخراج و سرکنسولگری این کشور در سیاتل را تعطیل کرد.
این اقدام آمریکا در هماهنگی با اقدام مشابه انگلیس و کشورهای غربی در اخراج دیپلمات های روس در پی مسمومیت سرگئی اسکریپال ، افسر سابق سازمان مرکزی اطلاعات ارتش روسی در لندن انجام شد.
سرگئی اسکریپال، جاسوس بریتانیا و یولیا ، دخترش روز 4 مارس در شهر سالزبری بریتانیا مسموم شدند. طرف بریتانیایی ادعا می کند که دولت روسیه در مسمومیت اسکریپال با ماده А234 دست داشته است اما مسکو این اتهام را اکیدا رد می کند. به دنبال بریتانیا ، تعدادی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا و همچنین آمریکا، کانادا، نروژ، اوکراین ودیگر کشورها تصمیم گرفتند در رابطه با قضیه سالزبری دیپلمات های روسی را اخراج کنند.

 

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала