ایران Sputnik
سن پترزبورگ
به سن پترزبورگ پایتخت شمالی روسیه و محل برگزاری مسابقات جام جهانی 2018 روسیه خوش آمدید
سن پترزبورگ – پایتخت سابق روسیه و دومین شهر بزرگ این کشور می باشد. سن پترزبورگ شمالی ترین شهر دنیا و با جمعیتی بیش از یک میلیون نفر، جوانترین شهر دنیا به شمار می رود‪.


تاریخ سن پترزبورگ به 27 مه 1703 بازمیگردد، هنگامی که پتر کبیر قلعه پتروپاول را در کنار رود نوا بنا کرد‪.

در دهه اول، سن پترزبورگ به عنوان یک قلعه، یک بندر و پایگاهی برای ناوگان بالتیک ساخته شد، اما رونق تجارت دریایی آن را به یک مرکز فعال اقتصادی و صنعتی تبدیل کرد‪.
در سال 1712 کاخ سلطنتی از مسکو به سن پترزبورگ منتقل شد و از این زمان پایتخت روسیه به کنار رود نوا رسید‪.
©Sputnik/Alexei Danichev/ نمای کاخ زمستانی از میدان کاخ
©Sputnik/Alexei Danichev/ میدان کاخ در سن پتززبورگ
©Sputnik/Alexei Danichev/ آورورا کشتی ناوگان بالتیک در ساحل پتروگرادسکی در سن پترزبورگ
در قرن بیست و یکم حوادث غم انگیز بسیاری برای سن پترزبورگ به وقوع پیوست‪.

این شهر مرکز سه انقلاب 1905-1907 – 1917 می باشد. جنگ داخلی که پس از انقلاب اکتبر 1917 روی داد این شهر را تقریبا ویران کرد. تا سال 1917 جمعیت این شهر 2.5 میلیون نفر بود اما بر اثر قحطی 1918 – 1920 تنها 600 هزار نفر باقی ماند‪.
اما لحظه غرور آفرین شهر سن پترزبورگ در جنگ جهانی دوم بود. در سال 1941 – 1944 این شهر 872 روز در محاصره قرار داشت که منجر به کشته شدن 1.5 میلیون نفر شد‪.
بخاطر شجاعت و رشادت بی سابقه به لنینگراد عنوان افتخاری شهر قهرمان اهدا شد‪.

امروزه سنت پترزبورگ مهمترین مرکز اقتصادی، علمی و فرهنگی روسیه و مرکز عمده حمل و نقل است. در سنت پترزبورگ و حومه آن بیشترین تعداد کارخانه های خودروسازی وجود دارد. دارای بندرهای در حال توسعه، هتل و رستوران های در حال رشد می باشد. سن پترزبورگ یکی از مهمترین مراکز توریستی روسیه محسوب می شود - بخش تاریخی این شهر و آثار تاریخی آن در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارند‪.

   

اماکن دیدنی
مرکز شهر به طور کلی یک بنای بزرگ است که میزبان گردشگران می باشد. از مهمترین اماکن دیدنی این شهر می توان به موزه هرمیتاژ، قلعه پتر و پاول، کلیسای اسحاق، خیابان نوسکی اشاره کرد. اما از تمامی مکانهای دیدنی سن پترزبورگ طی یک هفته نمی توان بازدید کرد‪.
©Sputnik/Alexei Danichev/ نمایی از قوس ساختمان نظامی در میدان کاخ
©Sputnik/Alexei Danichev/ ستون الکساندر در میدان کاخ
©Sputnik/Alexei Danichev/ نمای کاخ زمستانی از میدان کاخ
میدان کاخ در سن پترزبورگ یکی از زیباترین معماری های جهان است. از یک سو کاخ زمستانی و از سوی دیگر ساختمانی که امروزه محل اداره‌های دولتی که توسط یک طاق به هم متصل شده اند، قرار دارد. در مرکز میدان ستون الکساندر قرار دارد که یادمانی از پیروزی روسیه علیه ارتش ناپلئون فرانسه است. در قسمت شرقی نیز ساختمان گاردهای سلطنتی سابق قرار دارد‪.

نام این میدان برگرفته شده از کاخ زمستانی می باشد. وسعت این ساختمان عظیم 9 هکتار بوده و حدود 1500 اتاق دارد. نمای ظاهری و معماری باور نکردنی آن به عنوان گنجینه ای است که بر دیوارهای محل اقامت امپراطوری سابق پنهان شده است. کاخ در حال حاضر به هرمیتاژ امتداد داده می شود، که به افرادی که به سن پترزبورگ سفر می کنند توصیه می شود که از آن دیدن کنند. یکی از بزرگترین موزه های هنرهای زیبا در جهان که شامل هزاران آثار هنری برجسته است‪.
©Sputnik/Mikhail Kireev/Michael Klimentyev/Alexei Danichev/ قلعه پتر و پاول در روخانه نوا در سن پترزبورگ
قلعه پتروپاول در جزیره زایچیک، قدیمی ترین بنای تاریخی این شهر است. روزی که بنای سنگ آن گذاشته شد، تاریخ تاسیس سن پترزبورگ محسوب می شود و تاریخ شهر با ساخت این قلعه آغاز شد‪.

داخل قلعه اولین کلیسای سن پترزبورگ قرار دارد. ارتفاع این کلیسا 122.5 متر است و فرشته ای که در بالای آن قرار دارد به نماد سن پترزبورگ تبدیل شد‪.
©Sputnik/Alexei Danichev/ کلیسای خون ریخته شده در سن پترزبورگ
©Sputnik/Alexei Danichev/ نمای داخلی گنبد اصلی کلیسای جامع اسحاق
©Sputnik/Alexei Danichev/ کلیسای اسحاق در سن پترزبورگ
©Sputnik/Alexei Danichev/ دروازه سلطنتی کلیسای اسحاق
کلیسای خون ریخته شده، در مکانی ساخته شد که الکساندر دوم در تاریخ اول مارس 1881 ترور شد‪.

کلیسای اسحاق یکی از نمادهای سن پترزبورگ است. این کلیسا یکی از زیباترین سازه های گنبدی نه تنها در روسیه بلکه در جهان می باشد که ظرفیت 12 هزار نفر را دارد‪.

چهل و سه نوع مواد معدنی در ساخت کلیسای جامع مورد استفاده قرار گرفت‪.
©Sputnik/Alexei Danichev/ نمای چشمه های بزرگ در کنار کانال دریایی در کاخ پترهوف
©Sputnik/Alexei Danichev/ نمای فوراره ها در موزه دولتی کاخ پترهوف
©Sputnik/Alexei Danichev/ نمای پل پتر کبیر در شب های سفید شهر سن پترزبورگ
یکی دیگر از جاذبه های سن پترزبورگ، باغ پترهوف می باشد که در ساحل خلیج فنلاند و در 10 کیلومتری سن پترزبورگ قرار دارد. ساخت این اقامتگاه پادشاهان در سال 1714 بر اساس طرح پتر که می خواست شبیه کاخ ورسای فرانسه باشد، آغاز شد. کاخ با شکوه پترهوف با فواره هایی که برای مردم تمام دنیا شناخته شده است، ساخته شد‪.

سن پترزبوگ شهر پل ها، در این شهر در حدود 800 پل وجود دارد. البته نباید باز شدن پل ها را که برای عبور کشتی ها باز می شوند را فراموش کرد که از جاذبه های گردشگری سن پترزبورگ می شود‪.

   

ورزشگاه "سن پترزبورگ‪"
سن پترزبورگ را می توان مهد فوتبال روسیه نامید. در این شهر 24 اکتبر 1897 اولین مسابقه تیم ملی فوتبال روسیه برگزار شد. پس از گذشت چهار سال اولین لیگ فوتبال روسیه در این شهر سازماندهی شد که بیش از دو دهه برگزار شد. درحال حاظر باشگاه "زنیت" سن پترزبورگ یکی از باشگاه های معتبر روسیه محسوب می شود‪.

شهر سن پترزبورگ در مسابقات جام کنفدراسیونها در سال 2017 میزبان دیدار افتتاحیه و اختتامیه و دو دیدار از مسابقات گروهی این رقابت ها بود. در طی این رقابت ها در حدود 200 هزار تماشاگر را در خود جای داد‪.

شهر سن پترزبورگ در مسابقات جام جهانی 2018 روسیه میزبان برخی از مسابقات حساس و یکی از دیدار های نیمه نهایی این مسابقات خواهد بود‪.
به گفته معمار مشهور ژاپنی "کیس کورکاوا"، نمای ظاهری این استادیوم تازه ساز شبیه به یک سفینه فضایی است که در حال فرود آمدن در سواحل خلیج فنلاند می باشد‪.
‫"آرنا" از نظر تکنولوژیکی به یکی از مدرن ترین ورزشگاه های جهان تبدیل شده است. این ورزشگاه مجهز به سقف متحرک و زمین قابل تغییر که اجازه برگزاری فعالیت در تمام سال را می دهد، از برگزاری کنسرت های مختلف تا مسابقات مختلف ورزشی‪.
جزئیات بیشتر درباره استادیوم

   

چگونه به این سفر کنیم
هواپیما: فرودگاه بین المللی پولکوا که چهارمین فرودگاه بین المللی روسیه پس از فرودگاه مسکو می باشد، روزانه صدها پرواز از نقاط مختلف دنیا به این فرودگاه صورت می گیرد‪.

قطار: سفر به سن پترزبورگ از مسکو پایتخت روسیه بسیار راحت تر است. روزانه ده ها قطار با امکانات مختلف بین این دو شهر در رفت و آمد هستند. قطارهای سنتی شبانه که مسافت مسکو تا سن پترزبورگ را 8 الی 9 ساعت طی می کنند و قطارهای سریع السیر روزانه که این مسافت را 4 ساعت طی می کنند‪.