ایران از امکان خروج از NPT در صورت عدم اصلاح موضع اروپا خبر داد

CC BY 4.0 / Tasnim news agency / حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران
حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران  - اسپوتنیک ایران  , 1920, 22.01.2023
Telegram
امیرعبداللهیان از احتمال خروج ایران از NPT در صورت اصلاح نشدن موضع اروپا گفت.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایرنا، وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی در واکنش به اقدام پارلمان اروپا علیه سپاه، گفت: بنابر اظهارات رئیس دوره‌ای اتحادیه اروپا، غربی ها به دنبال اجرای این قطعنامه نیستند اما اگر اروپا مواضعش را تغییر ندهد احتمال انجام هر اقدام تقابلی متصور است.
وی تاکید کرد: پارلمان اروپا تصمیم احساسی گرفته است و عقلانیت بر کسانی که این کار را انجام دادند و بر جلسه‌ای که این تصمیم را گرفته، حاکم نبوده است.
وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی افزود: ما از ماه‌ها قبل تلاش‌هایی را داشتیم که اتحادیه اروپا مسیر و دیدگاه خودش را اصلاح کند، نتیجه و خروجی کار این شد که آنها به این جمع بندی رسیدند که در اتحادیه اروپا این موضوع مطرح نشود چراکه مصوبات شورای وزیران اتحادیه اروپا برای خودشان الزام آور است اما آنها در سطح پارلمان اروپا برای اینکه یک نمایشی اجرا کنند، این قطعنامه را تصویب کردند.
امیرعبداللهیان در پاسخ به این پرسش که خروج جمهوری اسلامی ایران از NPT یا اخراج بازرسان آژانس جزو واکنش های تقابلی ایران خواهد بود یا خیر، گفت: تعداد اندکی از رهبران سیاسی اروپا هیچ تجربه‌ای در حوزه دیپلماسی ندارند و امروز تنها در رأس دستگاه دیپلماسی قرار گرفته‌اند از جمله وزیر خارجه آلمان، لذا اگر آنها در مسیر عقلانیت حرکت نکنند و مواضع خود را اصلاح نکنند، هر احتمالی متصور است.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала