گزارش و تحلیل

مذاکرات تهران و ریاض ادامه خواهد یافت

CC BY 4.0 / Tasnim News Agency / ایران و عربستان
ایران و عربستان - اسپوتنیک ایران  , 1920, 23.11.2022
Telegram
اختصاصی
وزیر خارجه ایران اظهار داشت ما گفتگو و همکاری تهران و ریاض را به دلایل مختلف، مهم، مناسب و موثر برای صلح و امنیت در منطقه می دانیم.
آقای دکتر حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران پیرامون مذاکرات عادی‌سازی روابط میان دو کشور جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی با توجه به موضع گیری های اخیر دو کشور نسبت به یکدیگر وضعیت میانجی آنها یعنی عراق به خبرنگار اسپوتنیک در تهران گفت:
ما در عرصه سیاسی نسبت به آن چیزی که در منشور گفتگوهای تهران و ریاض در کشور عراق به آن رسیدیم پایبند هستیم و آنچه تا به امروز در این توافق طرف ایرانی باید انجام میداد، انجام شده و بخش‌ هایی از این توافق از سوی مقامات سعودی انجام نشده؛ ما گفتگو و همکاری تهران و ریاض را به دلایل مختلف، مهم، مناسب و موثر برای صلح و امنیت در منطقه می دانیم.
از این که یک رسانه شناخته شده به نام عربستان سعودی در وقایع اخیر ایران نقش ترویج تروریسم را ایفا کرد گلایه و انتقاد خود را به مقامات عربستان سعودی منعکس کردیم و جمهوری اسلامی ایران این اقدام غیرسازنده را در تعارض با توافقات تهران و ریاض در بغداد می داند.
فواد حسین - اسپوتنیک ایران  , 1920, 20.11.2022
وزیر خارجه عراق: ایران و عربستان تمایل به ادامه مذاکره دارند
امیدوار هستیم عربستان سعودی نسبت به آنچه در دور پنجم گفتگو ها در بغداد توافق شد تعهدات خود را عملیاتی کند و دو کشور بتوانند گام هایی را برای گسترش روابط طبیعی بردارند.
خوشبختانه در روابط تهران با کشورهای حوزه خلیج فارس شاهد پیشرفت مناسبات دیپلماتیک هستیم و مقامات سیاسی کشورهای منطقه متفاوت از آمریکا، برخی کشورهای اروپایی و صهیونیست ها در رابطه با موضوعات داخلی ایران هیچگونه موضع گیری سیاسی غیرسازنده را اتخاذ نکردند
وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران همچنین بیان کرد:
آمریکایی‌ ها در میز تبادل پیام ها پیرامون مذاکرات وین در مسیر دیپلماسی به یک شکل عمل می کنند و در رسانه به شکل دیگری عمل می کند وقتی به آنها پیام میدهیم که این چه رفتار متناقضی است پاسخی که میگیریم این است که آنها در رسانه نگاهشان به افکار عمومی داخلی آمریکا است و نیاز افکار عمومی داخل آمریکا ایجاب میکند.
اما ما درک میکنیم که اظهارات دوگانه مقامات آمریکایی با هدف تشدید اغتشاش در ایران و گرفتن امتیاز در میز مذاکره دنبال می شود.
وی افزود:
در خصوص برجام میان همه طرف ها در ماه‌های گذشته به اندازه کافی گفتگو انجام شده، در موضوعات باقی مانده دیدگاه‌های ما تبادل شده و ما در آخرین پیامی که هفته گذشته به هماهنگ کننده اتحادیه اروپا دادیم اعلام کردیم که در چهارچوب دیدگاه هایی که ارائه شده چنانچه طرف‌های مقابل آماده باشند می توانیم در آینده نزدیک نشست وزرای خارجه عضو برجام را در وین برگزار کنیم آقای بورل در حال پیگیری و هماهنگی است و طبعاً زمانی این اتفاق می‌افتد که ما نسبت به خواسته‌های منطقی خود در این مسئله مطمئن شویم.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала