ایران تولید اورانیوم 60 درصدی خود را افزایش داد

© Sputnik / A. Solomonovتوان ایران برای افزایش غنی سازی اورانیوم
توان ایران برای افزایش غنی سازی اورانیوم - اسپوتنیک ایران  , 1920, 22.11.2022
Telegram
برای اولین بار، ایران تولید اورانیوم 60 درصد را در فردو آغاز و میزان تولید اورانیوم 60 درصدی خود را افزایش داد.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از خبرگزاری ایسنا، سازمان انرژی اتمی ایران در واکنش به قطعنامه شورای حکام اقدام به تولید اورانیوم تا غنای 60 درصد در سایت فردو کرد و صبح روز دوشنبه تولید آن به مرحله پایداری رسید.
به نظر می رسد سازمان انرژی اتمی به دنبال آن است تا از امکانات و فضای سایت فردو برای تجهیز و تولید حداکثر استفاده را به کار گیرد.
همچنین در دومین اقدام، ایران دو آبشار دیگر IR-۲m و IR-۴ را در سایت نطنز بازبینی و گازدهی کرد و دو آبشار دیگر از این ماشین‌ها برای گازدهی آماده شده است.
ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز یکشنبه اعلام کرده بود: "در پاسخ به اقدام اخیر سه کشور اروپایی و آمریکا در تصویب قطعنامه علیه ایران، در نخستین گام، چند اقدام در دستور کار سازمان انرژی اتمی ایران قرار گرفت و اجرای آنها از روز یکشنبه هفته جاری با حضور بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی در مجتمع‌های غنی سازی نطنز و فردو انجام می شود".
شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی روز پنجشنبه هفته گذشته در نشست فصلی خود قطعنامه ای علیه فعالیت‌های هسته‌ای ایران به تصویب رساند.
این سومین قطعنامه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی علیه ایران پس از اجرایی شدن برجام و بسته شدن پرونده مسائل ادعایی پادمانی است که در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی صادر می‌شود.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала