واکنش بین المللی به پرتاب خیام

CC BY 4.0 / Ministry of Defence of the Russian Federation / (cropped photo) واکنش بین المللی به پرتاب خیام
 واکنش بین المللی به پرتاب خیام - اسپوتنیک ایران, 1920, 10.08.2022
Telegram
پرتاب ماهواره خیام توسط ماهواره‌ بر سایوز از پایگاه فضایی بایکانور واکنش مقام‌ های ایالات متحده آمریکا را نیز به همراه داشت.
به گزارش اسپوتنیک، خبرگزاری آناتولی ترکیه اعلام کرد: در حالیکه مسکو یک ماهواره ایرانی را در مدار قرار داد، وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریکا گفت که همکاری رو به رشد روسیه با ایران یک خطر بزرگ برای جامعه بین‌ المللی محسوب می‌ شود.
روز گذشته رسانه‌های ایران گزارش کردند که ماهواره خیام که توسط ماهواره‌بر سایوز از پایگاه فضایی بایکانور پرتاب شد با موفقیت در مدار قرار گرفته و سازمان فضایی ایران عملکرد صحیح تمام زیرسامانه‌ های ماهواره را تایید کرد.
طبق این گزارش، یکی از سخنگویان وزارت خارجه آمریکا به خبرگزاری آناتولی مدعی شد که ایالات متحده از اقدام روسیه در پرتاب "یک ماهواره با قابلیت چشمگیر جاسوسی از جانب ایران آگاه است".
وی ادامه داد: تعمیق اتحاد روسیه با ایران چیزی است که کل جهان باید آن را ببینند و آن را بعنوان یک تهدید عمیق در نظر بگیرند.
بنا بر اعلام سازمان فضایی ایران، مراحل اولیه پرتاب با موفقیت سپری شده و در لحظه انتشار این خبر، ماهواره در حال انتقال با بلوک انتقال مداری به مدار نهایی خود یعنی مدار ۵۰۰ کیلومتر است.
طبق برنامه کاری تعیین شده، ماهواره خیام هر ۲۴ ساعت ۴ گذر از فراز ایران خواهد داشت که در این گذرها ارسال فرمان به ماهواره و دریافت داده تله‌ متری ماهواره انجام خواهد شد. طی روزهای آینده فرآیند‌های راه‌ اندازی و تست زیرسامانه‌ های این ماهواره بر اساس برنامه از پیش تعیین شده صورت خواهد گرفت.
یوری بوریسوف رئیس سازمان فضایی فدرال روسیه (روس کاسموس) پرتاب ماهواره خیام را "یک رویداد مهم در همکاری دوجانبه ایران و روسیه توصیف کرد که راه را برای اجرای پروژه‌های مشترک جدید هموار می‌کند".
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала