مخبر: روابط اقتصادی تهران و دمشق ترقی نداشته است

CC BY 4.0 / IRNA / مخبر: روابط اقتصادی تهران و دمشق ترقی نداشته است
مخبر: روابط اقتصادی تهران و دمشق ترقی نداشته است - اسپوتنیک ایران, 1920, 21.07.2022
Telegram
معاون اول رئیس جمهور ایران، در دیدار با وزیر خارجه سوریه، اظهار کرد: متأسفانه به رغم روابط صمیمانه دو کشور و سطح مناسب روابط سیاسی فی مابین، مناسبات اقتصادی تهران و دمشق متناسب با روابط سیاسی ارتقا پیدا نکرده است.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از خبرگزاری مهر، محمد مخبر معاون اول رئیس جمهور ایران، در دیدار با فیصل المقداد وزیر خارجه سوریه، گفت: رویکرد جمهوری اسلامی ایران در این سال‌ها احترام به تمامیت ارضی سوریه بوده و همواره بر این باوریم که مبارزه با تروریسم نباید خدشه‌ای به تمامیت ارضی سوریه وارد کند.
وی ارتقا سطح همکاری‌ های اقتصادی و روابط تجاری تهران و دمشق را از راهبردهای جدی جمهوری اسلامی ایران برشمرد و بر ضرورت رفع موانع پیش روی فعالیت بخش خصوصی و فعالان اقتصادی دو کشور و ایجاد بسترهای لازم برای گسترش مناسبات اقتصادی فی مابین تأکید کرد.
معاون اول رئیس جمهور تصریح کرد: دولت جمهوری اسلامی مصمم است روابط و مناسبات خود را با سوریه در همه ابعاد گسترش دهد و اگر بسترهای لازم از سوی دمشق نیز فراهم باشد شاهد تحول جدی در توسعه همه جانبه مناسبات فی مابین خواهیم بود.
مخبر ادامه داد: متأسفانه به رغم روابط صمیمانه دو کشور و سطح مناسب روابط سیاسی فی مابین، مناسبات اقتصادی تهران و دمشق متناسب با روابط سیاسی ارتقا پیدا نکرده بر همین اساس توسعه همکاری‌ های بانکی و تسهیل در مبادلات مالی امری مهم و ضروری برای تحقق سرمایه گذاری‌ های مشترک و همکاری‌ های اقتصادی دو کشور است.
"فیصل مقداد" وزیر امور خارجه سوریه هم در این دیدار با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران در تمامی ابعاد در جنگ علیه تروریسم از سوریه حمایت کرده است، گفت: اگر حمایت‌ها و پشتیبانی‌ های جمهوری اسلامی ایران از سوریه نبود وضعیت منطقه و سوریه امروز کاملاً متفاوت بود.
وی با اشاره به توطئه‌های آمریکا و نظام سلطه در اعمال تحریم‌ های اقتصادی علیه ملت ایران و ملت سوریه افزود: آنچه در ایران و سوریه رخ داده، تروریسم اقتصادی است و کشوری که چنین اقدامات ظالمانه و یکجانبه ای علیه ملت‌ها انجام می‌دهد، جنایتکار جنگی و ضد انسانیت و بشریت است.
وزیر امور خارجه سوریه با تأکید بر اینکه اطمینان داریم با حمایت‌ های جمهوری اسلامی ایران بر اشغالگری آمریکا در سوریه فائق خواهیم آمد، گفت: هرگز کمک‌ های ایران را فراموش نمی‌کنیم و تلاش خواهیم کرد چالش‌ها و موانع موجود بر سر راه توسعه مناسبات تهران – دمشق را مرتفع کنیم.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала