خودداری رئیس سابق فدراسیون فوتبال ایران از استرداد وجه با وجود باز بودن حساب‌ها

CC BY 4.0 / Tasnim News Agency / شهاب‌الدین عزیزی خادم
شهاب‌الدین عزیزی خادم  - اسپوتنیک ایران, 1920, 20.04.2022
Telegram
در حالی که گفته شده است عزیزی خادم به‌دلیل مسدود بودن حساب‌های خودش و فدراسیون نتوانسته است ۱۲۸میلیون تومان پول را به حساب فدراسیون بازگرداند اما اسناد چیز دیگری را نشان می‌دهد.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از خبرگزاری تسنیم، همزمان با ارجاع پرونده برخی تخلفات از جمله ابهامات مالی دوره 11ماهه ریاست شهاب‌الدین عزیزی خادم به کمیته اخلاق مسائلی در خصوص این پرونده مطرح شده است از جمله اینکه رئیس معزول فدراسیون فوتبال مبلغ 128 میلیون و 922 هزار تومان را به حساب فدراسیون بازنگردانده بود.
بر اساس اسنادی که در اختیار خبرگزاری تسنیم قرار دارد و از محل حسابرسی‌های رسمی و قانونی استخراج شده است، در تاریخ 4 آبان سال 1400 مبلغ 128 میلیون و 922 هزار تومان به حساب شهاب‌الدین عزیزی خادم واریز شده است. گفته می‌شود این پول قرار بوده به‌عنوان بدهی فدراسیون به یکی از شرکت‌ها پرداخت شود و دلیل رخ دادن این اشتباه مشخص نیست.
پس از این واریزی، مسئولان مالی فدراسیون فوتبال در چند نوبت به‌صورت شفاهی از رئیس وقت درخواست می‌کنند مبلغ را به حساب فدراسیون مرجوع کند اما این اتفاق رخ نمی‌دهد.
در نهایت خزانه‌دار فدراسیون فوتبال در تاریخ 15 دی ماه 1400 در نامه‌ای رسمی (که تصویر آن در ادامه آمده است) خطاب به رئیس وقت اعلام می‌کند که نسبت به بازگرداندن این وجه اقدام کند. تأخیر در انجام مکاتبه رسمی نیز در جای خود قابل بررسی است چرا که پس از واریزی اشتباه در آبان ماه انتظار می‌رفت حداکثر در چند روز موضوع به‌صورت مکتوب به عزیزی خادم اعلام و از وی رسماً درخواست می‌شد این وجه را به حساب بازگرداند، با این حال سرانجام با گذشت بیش از دو ماه مکاتبه رسمی در این خصوص صورت گرفت.
طبق اسناد موجود عزیزی خادم روز 10 بهمن ماه یعنی 25 روز پس از دریافت این نامه، آن را پاراف و به دبیرکل دستور اقدام می‌دهد آن هم در حالی که این مبلغ در حساب شخصی وی قرار داشته است و دستور اقدام به دبیرکل که دسترسی به حساب شخصی رئیس فدراسیون ندارد، عجیب به‌نظر می‌رسد.
اخیراً در این خصوص ادعای تازه‌ای مطرح شده است مبنی بر اینکه حساب بانکی عزیزی خادم همزمان با حساب فدراسیون به‌دلیل بدهی مالیاتی مسدود شده است و وی امکان بازگرداندن این وجه را نداشته است. این ادعا اما از اصل ماجرا هم عجیب‌تر است چرا که حساب فدراسیون و رئیس آن طبق استعلام صورت‌گرفته از بانک مربوطه، در روز 25 بهمن سال 1400 مسدود شده است، در واقع تقریباً نزدیک به 4 ماه از واریزی 128میلیونی گذشته بود و عزیزی خادم نسبت به بازگرداندن این مبلغ در مدت 110 روز اقدام نکرده بود تا اینکه حساب شخصی وی نیز مسدود شد.
در نهایت فدراسیون فوتبال در سال 1401 در این خصوص اقدام قضایی صورت می‌دهد تا از طریق قانون بتواند وجهی را که بدون سند و دلیل مشخصی به حساب رئیس وقت واریز شده است، بازگرداند و دقیقاً پس از اقدام قانونی و آگاه شدن رئیس معزول، عزیزی خادم در تاریخ 30 فروردین 1401 مبلغ 128 میلیون تومان را به حساب بازمی‌گرداند، در واقع نزدیک به 6 ماه (176 روز) بعد از اشتباه رخ‌داده، این پول به حساب فدراسیون بازگردانده می‌شود.
به‌نظر می‌رسد این‌گونه رفتارها و اقدامات بیش از هر چیز نشان‌دهنده بی‌توجهی نسبت به ضوابط و مقررات و ایستادگی در برابر قانون است و حالا پس از روشن شدن حقیقت، برخی از واکنش‌های غیرواقعی با هدف انحراف اذهان عمومی صورت می‌گیرد. بررسی وقایع 11 ماه بحرانی و جنجالی فدراسیون فوتبال از جمله واریزی‌ها، حقوق و مزایای غیرمتعارف و پاداش‌های نجومی غیرقانونی بدون مصوبه و خارج از چارچوب معین، به‌خوبی نشان می‌دهد در این مجموعه در مدت ریاست رئیس معزول انضباط مالی حاکم نبوده است.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала