دستورات رئیس کل بانک مرکزی برای حمایت از تولید

CC BY 4.0 / IRNA / علی صالح‌آبادی
علی صالح‌آبادی - اسپوتنیک ایران, 1920, 27.03.2022
Telegram
رئیس کل بانک مرکزی هفت فرمان مهم برای حمایت از رونق تولید، تسهیل وثایق بانکی در اعطای تسهیلات خرد به مردم ، اشتغال آفرینی، حمایت از اقتصاد دانش بنیان در برنامه تحول نظام بانکی صادر کرد.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، علی صالح آبادی در دیدار با مدیران عامل بانک‌ها بیان داشت: بانک مرکزی در چارچوب برنامه جامع تحول و اصلاح شبکه بانکی کشور، نظارت‌های هوشمند خود را گسترده‌تر خواهد کرد؛ به همین منظور بانک ها باید:
- انضباط مالی و بهداشت اعتباری خود را در دستور کار جدی قرار دهند.
- اعطای تسهیلات بانکی به مردم را با رعایت اعتبار سنجی دقیق و وثایق سهل‌تر، تسهیل کنند.
- تسهیلات بانکی را به صورت هدفمند و صحیح به بخش های مختلف تولیدی اعطا کنند.
- تخصیص اعتبارات و تسهیلات بانکی به بخش های غیرمولد را متوقف کنند.
- مراقبت های لازم در زمینه کنترل مقداری ترازنامه بانک‌ها را به صورت دقیق انجام دهند.
- مدیریت نقدینگی را به صورت جدی در دستور کار قرار دهند و نظارت هوشمند بر مصرف تسهیلات را عملیاتی سازند.
- اضافه برداشت بانک‌ها از بانک مرکزی نیز طبق قانون بودجه 1401 جز با سپردن وثایق معتبر، ممنوع است.
رئیس شورای پول و اعتبار خاطرنشان کرد که بانک ها قبلاً می ‌توانستند طلا، اوراق و ارز را به عنوان وثیقه نزد بانک مرکزی و ادامه داد: در سال جاری، موارد دیگری هم به این وثایق اضافه شده و به زودی دستورالعمل آن نیز آماده ارسال می‌شود. در این شرایط بانک مرکزی می‌تواند این وثایق را در صورت عملی نشدن تعهد بانک ها در سامانه ای به فروش برساند.
صالح آبادی بر ضرورت عملیاتی شدن اصلاح نظام بانکی تاکید کرد و افزود: اصلاح نظام بانکی در سه حوزه رابطه دولت با بانک مرکزی و بانک ها، رابطه بانک‌ها و بانک مرکزی و رابطه بانک‌ها با مشتریان از الزامات سال جاری است و امسال حتما فرآیند اصلاح و تحول در این سه رابطه باید اتفاق بیفتد تا شاهد تحول در نظام بانکی باشیم.
رئیس‌کل بانک مرکزی به مسئله راه اندازی صندوق های بازار پول در سال جاری اشاره کرده و بیان داشت: صندوق های بازار پول می توانند ابزاری با سررسید کمتر از یکسال را خریداری کنند، بر این اساس در سال 1401 بانک ها نیز با ساز و کار مشخص و هماهنگ با سازمان بورس می توانند در بازار سرمایه اقدام به تشکیل این صندوق ها نمایند.
صالح آبادی توضیح داد: در کنار صندوق های بازار پول که به زودی در دستور کار قرار می‌گیرد، بانک ها همچنین می توانند برای مدیریت نقدینگی خود با هماهنگی بانک مرکزی اوراق کوتاه مدت زیر یک سال در فرابورس منتشر کنند، به این نحو که بانک ها بر اساس مجوز بانک مرکزی اقدام به انتشار گواهی سپرده (Certificate of Deposit) می‌نمایند، این گواهی سپرده معاف از مالیات بوده و در بازار سرمایه نیز به نرخ بازار قابل معامله است.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала