ارتباط تحریم و منافع آمریکا

© REUTERS / POOLند پرایس
ند پرایس - اسپوتنیک ایران, 1920, 08.02.2022
Telegram
پرایس: منافع ملی ما صدور معافیت های تحریمی را ایجاب می کند.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از وب سایت وزارت خارجه آمریکا، ند پرایس، سخنگوی این وزارت خانه در کنفرانس خبری خود اعلام کرد که بازگشت معافیت‌های تحریمی به دلیل نگرانی‌های واشنگتن از روند غنی سازی در ایران است.
وی در ادامه گفت:" برچیدن تحریم‌ها، ایران را غنی نمی‌کند و چنین چیزی صحیح نیست. صدور معافیت‌ها به هیچ وجه ایران را غنی نمی‌کند. این مسئله در مورد دو چیز است. این در مورد عدم اشاعه هسته‌ای و ایمنی هسته‌ای است. گمان می‌کنم که اکثر ناظران منطقی موافق باشند که هر دوی این موارد در راستای منافع ملی حیاتی ما هستند، صرف‌نظر از اینکه در مورد برجام چه اتفاقی می‌افتد، اگر بتوانیم به یک بازگشت متقابل به پایبندی به برجام دست یابیم یا خیر.
واشنگتن پُست: درگیری شدید بین نمایندگان روسیه و آمریکا در سازمان ملل - اسپوتنیک ایران, 1920, 02.02.2022
واشنگتن پُست: درگیری شدید بین نمایندگان روسیه و آمریکا در سازمان ملل
ما تصمیم گرفتیم که این معافیت‌های تحریمی را تمدید و بازگردانیم تا یک کار انجام شود و آن اینکه امکان مشارکت شخص ثالث در پروژه‌های منع اشاعه و ایمنی هسته‌ای در ایران فراهم شود که این مسئله نیز خود به دلیل نگرانی‌های فزاینده ما درباره غنی سازی، به‌ویژه در رابطه با افزایش ذخایر اورانیوم غنی شده در ایران است که این ذخایر پس از تصمیم دولت گذشته مبنی بر خروج از برجام افزایش یافته است.
در غیاب این معافیت، انواع بحث‌های فنی دقیق با اشخاص ثالث در مورد دفع ذخایر (اورانیوم) و سایر فعالیت‌های دارای ارزش عدم اشاعه، نمی‌توانست انجام شود. همانطور که می‌دانید دولت ترامپ (رئیس جمهور سابق آمریکا) حتی پس از تصمیم احمقانه خود برای خروج از برجام سال‌ها معافیت مشابهی را ارائه کرد، دقیقاً به این دلیل که دولت گذشته ارزش عدم اشاعه این معافیت‌ها را به رسمیت شناخت. پمپئو (وزیر خارجه آمریکا در دولت ترامپ) درباره این معافیت‌ها گفته بود "این تصمیم به کاهش خطرات اشاعه کمک می‌کند".
آمریکا اخیراً با بازگرداندن برخی معافیت‌های تحریمی در قبال ایران موافقت کرده است، اما ایران می‌گوید این اقدام کافی نبوده و هدف اصلی این مذاکرات برچیدن همه تحریم‌ها است.
میخائیل اولیانوف نماینده دائم فدراسیون روسیه در سازمان‌های بین المللی در وین  - اسپوتنیک ایران, 1920, 07.02.2022
اولیانوف: پیش نویس سند احیای برجام درباره لغو تحریم های آمریکا علیه ایران است
هشتم ماه مه سال 2018 ، دونالد ترامپ، رئیس جمهور امریکا اعلام کرد که از برجام خارج می شود و نه فقط تحریم های قبلی را باز می گرداند بلکه تحریم های جدید علیه تهران را نیز اعمال خواهد کرد و به دنبال آن تحریم های واشنگتن علیه ایران احیا و تشدید شدند. آمریکا تلاش می کند دیگر کشورها نیز ایران را تحریم کنند.
از ماه آوریل سال 2021، مذاکراتی در وین بین ایران و اعضای گروه "پنج" (روسیه، بریتانیا، آلمان، چین و فرانسه) در مورد احیای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) در مورد برنامه هسته ای ایران در جریان است.
طرفین در مورد لغو تحریم های آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران، انجام تعهدات خود در حوزه هسته ای و بازگشت ایالات متحده به برجام بحث می کنند. نمایندگان کشورهای طرف قرارداد نیز بدون مشارکت ایران رایزنی های جداگانه ای با فرستادگان آمریکایی انجام می دهند.
هفتمین دور مذاکرات بر سر توافق هسته ای ایران و لغو تحریم های واشنگتن علیه تهران در ۲۹نوامبر در وین آغاز شد و در ۳دسامبر به حالت تعلیق درآمد، شرکت کنندگان اروپایی قبل از ادامه گفتگو برای رایزنی های بیشتر به کشورهای خود بازگشتند. در ۹دسامبر مرحله دیگری اتفاق افتاد که در آن جمهوری اسلامی ایران پیش نویس توافقنامه تمدید توافق هسته ای را در قالب دو سند در مورد لغو تحریم های آمریکا و مسائل مربوط به برنامه هسته ای به طرفین ارائه کرد.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала