گزارش و تحلیل

بررسی قانون حمل سلاح برای نیروهای مسلح در ایران

© Photo / IRNAآغاز کار یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در ایران
آغاز کار یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در ایران  - اسپوتنیک ایران, 1920, 07.02.2022
Telegram
سخنگوی هیئت رئیسه‌ مجلس: مجلس آماده تصویب لایحه به کارگیری سلاح پس از اصلاحات توسط ستاد کل نیروهای مسلح است. معاونت حقوقی قوه قضاییه به لایحه قبلی درباره این قانون ایراد گرفته و باید اصلاح شود.
سخنگوی هیئت رییسه مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه‌ لایحه قبلی اصلاح قانون به کارگیری سلاح ۲ ماه پیش توسط دولت تایید و در دستور کار مجلس قرارگرفته است گفت: البته با توجه به اشکالاتی که دو هفته پیش معاونت حقوقی قوه قضاییه به این لایحه گرفته لازم است ستاد کل نیروهای مسلح اصلاحات لازم را در آن اعمال کند و پس از آن مجلس آمادگی دارد آن را به صورت ویژه بررسی کند.
به گزارش خبرنگار اسپوتنیک در تهران ، سیدنظام الدین موسوی در پاسخ به سوالی درباره اصلاح قانون به کارگیری سلاح توسط نیروهای مسلح در موارد ضروری در توضیح سابقه این لایحه گفت: لایحه اصلاح قانون بکارگیری سلاح توسط ماموران نیروهای مسلح در موارد ضروری توسط دولت وقت در شهریور سال ۹۵ تقدیم مجلس نهم و به کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی ارجاع شده است.
وی با بیان اینکه این لایحه در مجالس نهم و دهم تعیین تکلیف نشده است، افزود: با تغییر مجلس در سال ۱۳۹۹ این لایحه مجددا اعلام وصول و در دستور کار مجلس قرار گرفت اما با توجه به تغییر دولت، بر اساس قانون آیین نامه داخلی مجلس مقرر شد دولت جدید در خصوص لوایح در دستور کار مجلس اعلام تصمیم کند که دولت در آذر امسال موافقت خود را برای ادامه رسیدگی به این لایحه اعلام کرد و مصوبه کمیسیون امنیت ملی نیز در نوبت رسیدگی مجلس قرار گرفت.
سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران  - اسپوتنیک ایران, 1920, 20.01.2022
رئیس جمهور ایران: ما به دنبال ساخت سلاح هسته ای نیستیم
وی تاکید کرد: البته براساس دیدگاه های کارشناسی در خصوص این لایحه نکات حائز اهمیت وجود دارد؛ از جمله اینکه در این لایحه باید ملاحظات حقوقی و قضایی متعددی در نظر گرفته شود و در همین رابطه معاون حقوقی قوه قضاییه در پنجم بهمن ماه جاری (دوهفته پیش) به صورت رسمی اشکالات لایحه را اعلام و در خصوص رفع مشکلات حقوقی و قضایی این لایحه اعلام نظر کرده است.
موسوی با تاکید بر اینکه با توجه به اعلام نظر معاونت حقوقی قوه قضائیه به نظر می‌رسد که صرف نظر از جنبه انتظامی و امنیتی کاربرد سلاح، توجه به سایر جنبه‌های به کارگیری سلاح نیز مدنظر قرار گیرد، افزود: توجه به سوابق این لایحه نشان دهنده این است که مجلس یازدهم تاخیر در رسیدگی خود نداشته و هم اکنون نیز مصوبه کمیسیون طبق آیین‌نامه داخلی در نوبت رسیدگی قرار دارد.
سخنگوی هیئت رییسه مجلس با تاکید بر آمادگی کامل مجلس برای اصلاح قانون مذکور به نفع نیروهای مسلح و تامین امنیت کشور خاطرنشان کرد: براساس ایرادهای مطرح شده از سوی نهادهای ذیربط، به نظر می‌رسد لازم است که ستاد کل نیروهای مسلح در هماهنگی با معاونت حقوقی دستگاه قضایی در لایحه تقدیمی اصلاحات لازم را به عمل آورد و لایحه را مطابق شرایط جدید به روز کند تا با رفع نواقص شاهد اصلاحات جدی و موثر در این قانون باشیم.
وی تاکید کرد: به محض اصلاح این لایحه توسط ستاد کل نیروهای مسلح و رفع اشکالات آن، مجلس آن را به صورت ویژه در دستور کار قرار خواهد داد تا این قانون به نحوی موثر در تامین امنیت کشور اصلاح شود.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала