اظهارنظر جالب منتقد مشهور سینمای ایران درباره سریال پر بیننده "بازی مرکب"

© REUTERS / Heo Ranلباس های سریال "بازی مرکب" در جشن هالووین
لباس های سریال بازی مرکب در جشن هالووین - اسپوتنیک ایران, 1920, 04.12.2021
Telegram
مسعود فراستی، منتقد سینما و سردبیر مجله فرم و نقد در شبکه سوم تلویزیون ایران در نقد سریال کره‌ای "بازی مرکب" اظهار داشت فیلمساز ادعا می‌کند ضد سرمایه‌داری است اما کاملاً همراه آن است. حرکات دوربین هم نشان می‌دهد کارگردان فیلمسازی بلد نیست.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از خبرگزاری فارس، سریال پربیننده "بازی مرکب" بامداد امروز در برنامه "هفت" با حضور مسعود فراستی نقد شد.
فراستی ابتدای میز نقد با تأکید بر اینکه "هوانگ دونگ هیوک" خالق سریال بازی مرکب کارگردان مؤلف نیست، گفت: این سریال را کمپانی سرمایه‌داری نتفلیکس ساخته است که کارش پررنگ‌کردن فیلم‌های مارول است. نتفلیکس یک کمپانی جدی است و به خوبی می تواند یک تبلیغات جهانی انجام دهد. این نکته نخست موفقیت سریال است.
پیش بینی سود باورنکردی سریال «بازی مرکب» در نتفلیکس - اسپوتنیک ایران, 1920, 18.10.2021
پیش بینی سود باورنکردی سریال «بازی مرکب» در نتفلیکس
وی افزود: نکته دوم در موفقیت سریال، خشونت داخل آن است. من فکر می‌کنم خشونت در این کار یکی از دلایل اقبال آن است. خشونتی که ظاهراً علیه سرمایه‌داری است. خشونتی که در محصولات کره وجود دارد و در فیلم برنده اسکار "انگل" هم وجود داشت، خشونتی ضد انسانی و عنان گسیخته! در حالی که به نظرم کارهای کره‌ای به شدت مبلغ سرمایه‌داری است.
فراستی اظهار داشت: من واقعاً شک دارم که این حد از خشونت واقعاً در خود کره وجود دارد که این همه در سینما و سریال‌های کره‌ای وجود دارد؟ دوربین طرف مهاجمان است نه مردم. فیلمساز ادعا می‌کند ضد سرمایه‌داری است اما کاملاً همراه آن‌هاست.
وی ادامه داد:‌ در این سریال، سرمایه‌داری از هر زمان دیگری جلادتر و خونریزتر شده و فیلمساز ما را سمپات کسانی که می‌میرند، نمی‌کند. نمای همه کسانی که کشته می‌شوند، لانگ‌شات است، یعنی اصلاً عددی نیستند! آن زمان هم که کلوزآپ می‌گیرد، زمانی است که آبنبات می‌خورند و در واقع آن‌ها را دست می‌اندازد.
این منتقد سینما گفت: زاویه دوربین را نگاه کنید! همیشه با نگهبانان است، نه مردم! اگر فیلمساز ادعا می‌کند که علیه این‌هاست، پس چرا در جایگذاری دوربین این ادعا را نمی‌بینیم؟ برنده سریال هم یک شخصیت نیمه منگل، نیمه منفعل است. در سکانس مواجهه این فرد با پیرمرد گرداننده بازی، دوربین نمی‌داند باید چه کند؛ لانگ‌شات می‌کند. کمی بعد کلوزآپ می‌گیرد و شعارهای به‌اصطلاح انسانی پیرمرد را می‌شنویم. در واقع، دوربین که ساده‌ترین وسیله برای همذات‌پنداری است، از سوی کارگردان نمی‌داند باید کجا قرار بگیرد. همین ۵ دقیقه نشان می‌دهد که کارگردان فیلمسازی بلد نیست.
بازی مرکب یک مجموعهٔ تلویزیونی محصول کرهٔ جنوبی می باشد که از نتفلیکس در حال پخش است. این مجموعه توسط هوانگ دونگ-هیوک نوشته و کارگردانی و در ۱۷ سپتامبر ۲۰۲۱، توسط نتفلیکس در سطح جهانی منتشر شد.
مسعود فراستی زاده فروردین ۱۳۳۰ در تهران، منتقد سینما و سردبیر مجله فرم و نقد است. او در برنامه تلویزیونی هفت به عنوان مجری کارشناس ثابت دربخش میز نقد حضور دارد.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала