آیا سازمان ملل با حضور نمایندگان طالبان و نظامیان میانمار در نشست امروز خود موافقت خواهد کرد؟

CC0 / jensjunge / سازمان ملل
 سازمان ملل  - اسپوتنیک ایران, 1920, 01.12.2021
Telegram
دیپلمات‌ها تاکید دارند که بعید است کمیته اعتبارات سازمان ملل در نشست امروز (چهارشنبه) به طالبان افغانستان و نظامیان حاکم بر میانمار اجازه دهد که نماینده هایشان در این سازمان جهانی ۱۹۳ عضوی حضور داشته باشند.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایسنا، ادعاهایی برای کرسی‌های این دو کشور از سوی طالبان و نظامیان حاکم بر میانمار در برابر سفرای منصوب شده توسط دولت‌هایی که آنها در سال جاری میلادی سرنگونشان کردند، مطرح شده است. پذیرش طالبان یا دولت نظامی میانمار توسط سازمان ملل گامی به سوی به رسمیت شناختن بین‌المللی خواهد بود که هر دوی آنها به دنبالش هستند.
چالش های جدید در افغانستان  - اسپوتنیک ایران, 1920, 18.11.2021
سخنان نماینده روسیه در سازمان ملل در مورد چالش های جدید در افغانستان
کمیته ۹ عضوی اعتبارات سازمان ملل که شامل روسیه، چین و آمریکا است، امروز در مقر سازمان ملل نشستی برگزار خواهد کرد تا اعتبارات تمامی ۱۹۳ کشور عضو نشست کنونی مجمع عمومی سازمان ملل را بررسی کند.
چهار دیپلمات که خواستند نامشان فاش نشود، گفتند، این کمیته احتمالا تصمیمات خود را درخصوص نمایندگی افغانستان و میانمار با درک این موضوع که سفرای کنونی آن دو کشور همچنان در کرسی‌های خود باقی هستند، به تعویق خواهد انداخت.
این کمیته که همچنین شامل باهاماس، بوتان، شیلی، نامیبیا، سیرالئون و سوئد می‌شود، سپس گزارش خود را در مورد اعتبارات همه اعضای مجمع عمومی سازمان ملل به منظور تایید تا پایان سال جاری میلادی ارسال خواهد کرد. به گفته دیپلمات‌ها، این کمیته و مجمع عمومی سازمان ملل به طور سنتی تصمیمات درباره اعتبارات را با اجماع اعضا اتخاذ می‌کنند.
طالبان که در اواسط اوت سال جاری میلادی قدرت را از دولت کابل که در جوامع بین‌المللی به رسمیت شناخته می‌شد گرفت، سهیل شاهین، سخنگوی این گروه مستقر در دوحه را به عنوان سفیر افغانستان در سازمان ملل معرفی کرده است. این در حالی است که غلام اسحاق‌زی، سفیر کنونی افغانستان در سازمان ملل که توسط دولت سرنگون شده کابل منصوب شده بود، درخواست کرده تا در سمت خود باقی بماند.
آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل گفت، تمایل طالبان برای به رسمیت شناخته شدن بین‌المللی تنها اهرم فشاری است که دیگر کشورها باید برای ایجاد یک دولت فراگیر و احترام به حقوق به ویژه حقوق زنان در افغانستان از آن استفاده کنند.
دولت نظامی میانمار که در فوریه سال جاری میلادی قدرت را از دولت منتخب آنگ سان سوچی تصرف کرد، آنگ تورین، افسر بازنشسته ارتش را به عنوان نماینده کشورش در سازمان ملل معرفی کرده است. این در حالی است که کیاو موئه تون، سفیر کنونی میانمار در سازمان ملل که توسط دولت سوچی منصوب شده بود، خواستار تمدید اعتبارنامه‌اش به رغم تهدیداتی که دریافت کرده است، شد.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала