معاون وزیر خارجه روسیه: ایران باید عدم انحراف از مفاد برجام را در عمل نشان دهد

© Sputnik / Nina Zotina /  مراجعه به بانک تصاویر معاون وزیر خارجه روسیه: ایران باید عدم انحراف از مفاد برجام را درعمل نشان دهد
معاون وزیر خارجه روسیه: ایران باید عدم انحراف از مفاد برجام را درعمل نشان دهد - اسپوتنیک ایران  , 1920, 11.11.2021
اشتراک
تهران برای بازگرداندن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) در مورد برنامه هسته‌ای خود، باید چنان اقداماتی را انجام دهد که به سایر طرف‌ها اجازه دهد عدم انحراف از پارامترهای این توافق را مورد تائید قرار داده و متذکر شوند.
به گزارش اسپوتنیک، این مطلب را را سرگئی ریابکوف، معاون وزیر امور خارجه فدراسیون روسیه روز پنجشنبه اعلام کرده است.
به گزارش معاون وزیر امور خارجه روسیه گفت:"طرف ایرانی باید یک سری اقدامات را انجام دهد که به همه طرف‌های دیگر توافق‌ها و البته آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اجازه دهد که متذکر شوند دیگر هیچگونه انحراف و عقب نشینی از پارامترهای برجام در حوزه هسته‌ای وجود ندارد".
علی باقری‌کنی، معاون سیاسی وزارت خارجه ایران  - اسپوتنیک ایران  , 1920, 10.11.2021
گفتگوهای معاون وزیر خارجه ایران در آلمان برای ازسرگیری برجام
در سال 2015، بریتانیا، آلمان، چین، روسیه، ایالات متحده آمریکا، فرانسه و ایران توافق هسته ای برجام را امضا کردند. این توافق شامل لغو تحریم ها در ازای محدود کردن برنامه هسته ای ایران به عنوان ضامن عدم دریافت تسلیحات هسته ای توسط تهران بود. در ماه مه 2018، دونالد ترامپ، رئیس جمهور وقت ایالات متحده تصمیم گرفت به طور یکجانبه از این پیمان خارج شده و تحریم های شدید علیه تهران را بازگرداند. در پاسخ، ایران یک سال بعد در سالگرد خروج آمریکا از برجام، کاهش تدریجی تعهدات خود بر اساس توافق را اعلام کرد و محدودیت‌های مربوط به تحقیقات هسته‌ای، سانتریفیوژها و سطح غنی‌سازی اورانیوم را کنار گذاشت.
اکنون مذاکرات در وین برای بازگرداندن برجام و لغو تحریم‌های آمریکا علیه ایران در جریان است؛ دور ششم در 20 ژوئن به پایان رسید. به گفته میخائیل اولیانوف، نماینده دائم فدراسیون روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین، کار برای بازگرداندن این توافق به میزان تقریباً 90٪ تکمیل شده و فقط نکات سیاسی سیاسی مربوط به تعهدات ایالات متحده و نحوه پایبندی واشنگتن به آنها باقی مانده است. مذاکرات وین در رابطه با روند تشکیل دولت جدید در ایران پس از انتخابات ریاست جمهوری عملاً متوقف شده بود اما بتازگی علی باقری کنی، معاون سیاسی وزارت خارجه ایران از توافق برای آغاز مذاکرات احیای برجام در وین در روز ۸ آذر خبر داد.
 
 
 
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала