پژوهشی بر انواع تکنیک‌های روان شناسی که در کسب‌وکار ایرانی جهت افزایش مشتری رواج دارد

© Depositphotos / Syda_Productionsپژوهشی بر انواع تکنیک‌های روان شناسی که در کسب‌وکار ایرانی جهت افزایش مشتری رواج دارد
پژوهشی بر انواع تکنیک‌های روان شناسی که در کسب‌وکار ایرانی جهت افزایش مشتری رواج دارد - اسپوتنیک ایران, 1920, 31.10.2021
Telegram
همان طور که می‌دانیم یک بازاریاب حرفه‌ای باید از برخی تکنیک‌های روانشناسی جهت جذب مشتری آگاهی داشته باشد و این امر در بین بسیاری از فروشندگان ایرانی به خصوص فروشندگان مناطقی که از نظر سطح کیفی و فرهنگی و اجتماعی از طبقه‌ی متوسط و بالای جامعه هستند، رواج بیشتری دارد
تکنیک‌هایی که نیاز به مطالعات آکادمیک و چندین ساله نداشته و با کمی تحقیق قابل دریافت از متخصصین امر و اجرا می‌باشد.
حال این سؤال مطرح است که این شیوه‌ها چه مواردی را شامل می‌شوند. در پاسخ این پرسش سعی شده در ادامه به چندین مورد آن به اختصار اشاره‌ای شود.
ایجاد ارتباط خوب با جامعه‌ی هدف توسط اشخاص با توجه به نوع معاملات، از جمله مواردی است که موفقیت در کسب وکار را با خود به همراه دارد و در ارتباط با این امر در نظر گرفتن تحفه و هدیه یک استراتژی و تکنیک شایان محسوب می‌شود. این هدیه می‌تواند شامل پول یا کالا و حتی خدمات رایگان همانند امتحان رایگان محصول و ... باشد. زیرا این امر یک اقدام خارج از چشم‌داشتی است که مزیت‌های فراوانی با خود به همراه دارد و تأثیرات شگرف آن بر کسی پوشیده نیست.
از آنجا که جلب اعتماد افراد در فروش‌های اینترنتی که امروزه از اصلی‌ترین روش‌های فروش‌ لحاظ می‌شود، کار بسیار دشواری است، نمایش تصویر فروشنده و پرسنل کسب وکار در فضاهای مختلف اجتماعی از اقدامات رضایت‌مندانه برای مشتریان محسوب می‌شود و در شالوده‌ی اعتمادسازی سریع، تأثیر بجا و شگرفی را با خود به همراه دارد.
محدود کردن انتخاب افراد تا مقیاس محصور و محدود شده، یکی دیگر از تکنیک‌های روانشناسی به کار گرفته شده در کسب و کار ایرانی است که از اقدامات بسیار مهم نیز محسوب می‌شود و دلیل آن سخت شدن و به تعویق انداختن تصمیم نهایی مخاطب برای انتخاب به جهت تنوع گزینه‌ها می‌باشد و محدود کردن آن‌ها، این انتخاب را تسریع می‌بخشد.
یکی از ضروریات یک فروشنده ایده‌آل، داشتن مطالعه‌ی مداوم و معلومات بالا در حیطه‌ی کاری خود می‌باشد تا در کنار افزایش حس اعتماد به نفس مشتری با شگردهای روانشناسانه، این توانایی را هم داشته باشد تا در انتخاب و تصمیم‌گیری، او را یاری نماید.
درگیر نمودن احساسات مخاطب با اقدامات مناسب از جمله برخورد فراخور و زیبنده‌ی مشتری و یا تحریک حس انسان دوستانه و یا وطن پرستی با توجه به موقعیت و مخاطب، از جمله مواردی است که اقبال موفقیت را در کسب وکار بیشتر می‌نماید.
در نظر افراد، اشخاصی قابل اعتمادترند که دارای نظم و انضباط کاری بالاتری ‌باشند و این نظم باید در همه چیز نمود پیدا نماید حتی در ظاهر و آراستگی فروشنده.
رفتار با مخاطب چنان که نحوه‌ی رفتار مورد پسند او باشد، از اهداف این تکنیک است. در این زمینه اشخاص باید اطلاعات کامل و جامعی از فرهنگ و شیوه‌ی فروش موفق و نحوه‌ی ارتباط‌گیری مناسب با جامعه‌ی هدف را حتی قبل از شروع به کار خود، کسب نمایند و در این راه حتی از به کارگیری افراد محلی برای ارتباط درست، دریغ ننمایند.
دکوراسیون فروشگاه یا محل کسب و کار، طراحی داخلی و متد چیدمان، نحوه قرار دادن محصولات در قفسه فروشگاه و همچنین نوع تجهیزات فروشگاهی استفاده شده، همگی می‌توانند در اثر بخشی و کارا شدن جذب مشتری و نهایتاً فروش بیشتر، تأثیر شگرفی داشته باشد.
لازم به تذکر است که التفات به مواردی به ظاهر پیش پا افتاده و ساده، زیبایی منحصر به فردی را برای محل کار با خود به همراه خواهد داشت. زیرا محیط یک فروشگاه در صورت جذاب بودن و داشتن نظم و آراستگی منحصر به فرد، همراه با یک قفسه بندی فروشگاهی مدرن می‌تواند به نحوی عمل کند که هر شخص با ورود به محیط کسب و کار شیفته‌ی دکوراسیون و چیدمان فروشگاه شود به طوری که حتی در صورت عدم داشتن قصد خرید، آراستگی فضا، ذهنیت یک فروشگاه خاص و مطرح را در خریدهای بعدی جهت اولین انتخاب در ذهن او تداعی نماید.
تکنیک سبک طراحی و دیزاین داخلی، به نوع محصولات و کالاهای ارائه شده و مقدار فضای محل کسب وکار و فروشگاه بستگی دارد و در این راه ابتکار و خلاقیت در چگونگی گرم و دلباز نشان دادن محل مورد نظر، نورپردازی مناسب جهت زیباتر شدن با هدف افزایش میل به خرید، داشتن حساسیت در طراحی و نوع چیدمان دکور ویترین از جمله مواردی است که باید در تکنیک استفاده از چیدمان صحیح در محل کار به کار گرفته شود.
تکنیک ترکیب سلیقه و حس هنری، با استایل و اسلوب مدرن و چینش محوطه‌ی کاری با خلق فضایی دلنشین، باعث لذت بخش شدن محیط برای مخاطبین خواهد شد. دسته بندی اجناس دارای متقاضی بیشتر در بخشی از قفسه بندی که با نورپردازی متمایز از سایر قسمت‌ها همراه باشد، یکی از اصول این تکنیک است.
این تکنیک که از آن به عنوان «جور و سازگار بودن جنس» هم یاد می‌شود، بیشتر بر ارائه‌ی کالاها و خدمات جانبی در راستای ارائه‌ی جنس و کالای اصلی تأکید دارد.
در این روش افراد موفق خدماتی همچون به صفر رساندن هزینه‌های ارسال و یا مانند نصب انواع کالاهایی که نیاز به این گونه خدمات دارند، ارائه می‌دهند.
برپایی محل کسب وکار در مکان‌های پرتردد و در معرض دید مخاطبان از تکنیک‌های اساسی جذب جامعه‌ی هدف می‌باشد که در کنار چیدمان و طراحی داخلی از اهمیت خاصی برخوردار است.
در پایان باید متذکر شد که تکنیک داشتن صداقت و ایجاد فضای صادقانه در ارائه‌ی محصولات و قیمت کالاها جهت جلب اعتماد مشتری، اهمیت دادن به تمام مشتریان و برخورد مناسب همراه با چهره‌ی شاداب، همچنین بسته بندی شیک و ارائه‌ی گارانتی محصول جهت کاهش ریسک مشتری و... از جمله موارد دیگری هستند که می‌توان از آن‌ها به عنوان عامل موفقیت در جذب مشتری نام برد.
 
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала