نامگذاری خیابانی در تهران به نام پنجشیر + ویدئو

CC BY-SA 3.0 / Ninara / North of Tehran Skyline viewنامگذاری کوچه ای در تهران به نام پنجشیر + ویدئو
نامگذاری کوچه ای در تهران به نام پنجشیر + ویدئو - اسپوتنیک ایران, 1920, 10.09.2021
Telegram
پیرو مصوبه کمیسیون نامگذاری های دوره پنجم شورای شهر تهران، در روزهای اخیر، 18 کوچه و خیابان تهران با عنوان شهرهای حوزه تمدنی ایران از جمله قندهار، سمرقند، بخارا، هرات و البته پنجشیر نامگذاری شده اند.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از رکنا، یکی از کوچه های خیابان دکتر محمد مصدق با عنوان پنجشیر نامگذاری شده است. پنجشیر نام یکی از ولایت های افغانستان است. ولایت پنجشیر در هفته های گذشته صحنه نبردی سنگین میان نیروهای جبهه مقاومت ملی افغانستان و نیروهای طالبان (ممنوعه در روسیه) بود.

Посмотреть эту публикацию в Instagram

Публикация от خبر تازه افغانستان (@afghan.latestnews)

در روزهای اخیر 18 کوچه و خیابان تهران با عنوان شهرهای حوزه تمدنی ایران از جمله قندهار، سمرقند، بخارا، هرات و البته پنجشیر نامگذاری شده اند. این تغییر نام براساس مصوبه آخرین جلسه کمیسیون نامگذاری های شورای شهر تهران انجام شده است.
در این فرآیند، برخی کوچه ها و خیابان های فرعی منشعب از خیابان های دکتر محمد مصدق (نفت)، نظامی گنجوی و پاکستان با عنوان شهرهای حوزه تمدنی ایران که اکنون در کشورهای ارمنستان، آذربایجان، گرجستان، افغانستان، پاکستان، تاجیکستان و ازبکستان قرار گرفته اند، نامگذاری شده اند.
با توجه به این که بیشتر نام های جدید برگرفته از شهرهای افغانستان است، همزمانی تغییر نام این کوچه ها و خیابان ها از سوی شهرداری های مناطق با وقایع اخیر افغانستان بخصوص نبردی که این هفته در دره پنجشیر شکل گرفت، به نوعی می تواند حس همدلی بین شهروندان تهران با مردم افغانستان را بیشتر کند.
محمد جواد حق شناس، رئیس پیشین کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران در این باره گفت: با توجه به سوابق و جایگاه تاریخی حوزه تمدنی ایران و سیاستی که در کمیسیون نامگذاری ها وجود داشت و مورد تایید سایر اعضای شورای پنجم شهر تهران بود، ما برای این که بتوانیم پیام فرهنگی مناسبی را به حوزه تمدنی ایران منتقل کنیم، در آخرین جلسه کمیسیون نامگذاری ها تصمیم گرفتیم که نام تعدادی از شهرهای این حوزه تمدنی را که در قرن های اخیر از ایران جدا شده اند، بر کوچه ها و خیابان های تهران بگذاریم.
نایب رئیس پیشین کمیسیون نامگذاری های شورای شهر تهران ادامه داد: در این فرآیند، نام 18 شهر که اکنون در کشورهای ارمنستان، آذربایجان، گرجستان، افغانستان، پاکستان، تاجیکستان و ازبکستان قرار گرفته اند، اما پیش تر جزو حوزه تمدنی ایران بوده اند، برای تعدادی از کوچه ها و خیابان های تهران انتخاب شده است.
وی افزود: در همین راستا در خیابان نظامی گنجوی، نام مجموعه ای از شهرهای قفقاز از جمله بادکوبه، تفلیس، لنکران و سایر شهرهای این حوزه بر تعدادی از کوچه ها و خیابان های فرعی قرار داده شده است. در خیابان پاکستان نیز به دلیل همجواری با سفارت افغانستان، نام دو کوچه با عنوان های هرات و مزار شریف تغییر کرده است.
همچنین به گفته حق شناس، در خیابان دکتر محمد مصدق نیز برخی کوچه ها با عنوان شهرهایی مثل غزنین، سمرقند، بخارا، خجند، پنجشیر، قندهار و بامیان که در افغانستان، ازبکستان و تاجیکستان قرار گرفته اند، نامگذاری شده است.
رئیس پیشین کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران با اشاره به همزمانی این تغییر نام با وقایع اخیر افغانستان تاکید کرد: ما پیش از اتفاقاتی که اخیرا در افغانستان رخ داده است، تصمیم به این تغییر نام ها گرفته بودیم. مساله ای که نشان می دهد همراهی این روزهای ایرانیان شهروندان با مردم افغانستان در فضای مجازی مربوط به امروز و دیروز نیست و ریشه ای تاریخی دارد.
وی در پایان تصریح کرد: ایرانیان همیشه به صورت معنوی حمایت خود را از مردم افغانستان نشان داده اند و به همین خاطر، امروز هم بخشی از مردم ایران از نیروهای مقاومت پنجشیر حمایت می کنند، چون به دلیل ریشه های فرهنگی و تاریخی مشترک، همیشه این همدلی میان مردم ما و مردم افغانستان و البته سایر کشورهای حوزه نوروز از جمله تاجیکستان، آذربایجان، پاکستان و ... وجود داشته است.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала