رئیسی به مکرون: تحریم‌ های ضد ایرانی باید لغو شوند

CC BY 4.0 / IRNA / رئیسی به مکرون: تحریم‌ های ضد ایرانی باید لغو شوند
رئیسی به مکرون: تحریم‌ های ضد ایرانی باید لغو شوند - اسپوتنیک ایران, 1920, 05.09.2021
Telegram
رئیس جمهور ایران در گفتگو با رئیس جمهور فرانسه با بیان اینکه ایران حامی مذاکرات مفید است، گفت: تمامی تحریم های علیه ایران باید لغو شوند.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از تسنیم، سیدابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران، بعد از ظهر روز یکشنبه ۱۴ شهریور، در تماس تلفنی با امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه، اظهار داشت: به طور قطع استقلال سیاسی ایران و فرانسه اندوخته ارزشمندی برای برقراری روابط متوازن، قوی و پایدار میان دو کشور است و منافع مشترک ما در ممانعت از دخالت عوامل برون زا در این روابط است.
واکنش روسیه به سخنان رئیسی درباره برجام - اسپوتنیک ایران, 1920, 05.09.2021
واکنش روسیه به سخنان رئیسی درباره برجام
وی در پاسخ به اظهارات رئیس جمهور فرانسه درمورد نشست سران کشورهای همسایه عراق در بغداد، با بیان اینکه ایران همواره و در مقاطع مختلف در کنار مردم عراق بوده است، گفت: سیاست جمهوری اسلامی ایران همواره حمایت از مردم عراق برای برقراری صلح و آرامش در منطقه بوده است و همکاری های درون منطقه ای را در جهت ایجاد امنیت و آرامش در منطقه بسیار مفید می دانیم.
رئیس جمهور ایران در خصوص تلاش کشورهای منطقه و جهان برای مبارزه با تروریسم و داعش با بیان اینکه داعش توسط آمریکایی ها ایجاد شده و مورد حمایت قرار می گیرد، ادامه داد: آمریکایی ها برای حمایت از داعش و تروریسم جدید باید به افکار عمومی دنیا پاسخ دهند.
آیت الله رئیسی تاکید کرد، که جمهوری اسلامی ایران تروریسم در هر نوع آن را محکوم می کند و از نظر ما فرقی بین داعش دمشق، داعش عراق و داعش خراسان وجود ندارد.
وی درباره موضوع افغانستان با بیان اینکه آمریکایی ها اشتباه بزرگی در افغانستان مرتکب شدند و ۲۰ سال اشغال این کشور هیچ سودی برای مردم آن نداشته است، گفت: در شرایط فعلی همه باید کمک کنند تا یک دولت فراگیر با مشارکت همه گروه ها در افغانستان تشکیل شود و اجازه دهیم مردم افغانستان سرنوشت خود را رقم بزنند.
رئیس جمهور ایران همچنین در خصوص مذاکرات هسته ای، گفت: ما با مذاکره مفید مخالفتی نداریم اما برنامه و نتیجه مذاکره باید لغو تحریم ها علیه ایران باشد، مذاکره برای مذاکره بی فایده است.
وی با استقبال از پیشنهاد رئیس جمهور فرانسه درمورد بازنگری در روابط دو کشور و آغاز فصل نوینی از روابط دو جانبه و همکاری های منطقه ای تهران – پاریس، گفت: دولت ایران از توسعه روابط با فرانسه بویژه در زمینه های اقتصادی و تجاری استقبال می کند و آمادگی داریم همکاری های جامع با اروپا را از فرانسه آغاز کنیم.
امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه نیز در تماس تلفنی به رئیس جمهور ایران با تاکید بر توسعه و تعمیق روابط بین ایران و فرانسه و لزوم بازبینی در روابط دو کشور، گفت: باید حرکت جدیدی با محورهای جدید در روابط دو کشور در زمینه های دوجانبه و در زمینه های مختلف سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و همکاری های منطقه ای آغاز کنیم .
رئیس جمهور فرانسه با اشاره به تحولات اخیر در افغانستان تاکید کرد: معتقدم دولت آتی افغانستان باید حاصل اراده ملی مردم این کشور باشد و طالبان در این کشور باید به موضوعاتی همچون حقوق بشر و تعهدات بین المللی پایبند باشد.
مکرون با اشاره به حضور مهاجران افغانستان در ایران و مشکلات ناشی از آن بر کمک و همکاری کمیسیاریای عالی پناهندگان در این زمینه با ایران تاکید کرد.
رئیس جمهور فرانسه در این گفتگوی تلفنی همچنین با اشاره به موضوع هسته ای، ابراز امیدواری کرد که مذاکرات وین در این زمینه با حضور ایران از سرگرفته شود.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала