برنامه افزایش ۱ میلیون بشکه در روز تولید نفت ایران

© Depositphotos / Maxxyustasبرنامه افزایش ۱ میلیون بشکه در روز تولید نفت ایران
برنامه افزایش ۱ میلیون بشکه در روز تولید نفت ایران - اسپوتنیک ایران, 1920, 01.09.2021
Telegram
ایران با توسعه میادین نفتی غرب کارون مانند دارخوین و اروند، روی هم رفته می‌ تواند یک میلیون بشکه در روز در کوتاه مدت به تولید خود اضافه کنند.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از اویل پرایس، تهران بدون توجه به تصمیمی که در مورد قرارداد اتمی برجام گرفته خواهد شد، به دنبال افزایش تولید نفت خود از تمام میادین نفتی غرب کارون است.
رستم قاسمی، ‏‏مشـاور عالـی اقتصادی فـرمانـده کل سپـاه پـاسداران ایران  - اسپوتنیک ایران, 1920, 30.08.2021
اجرای پروژه‌های حمل و نقلی در ایران در تهاتر با نفت
وزارت نفت ایران با اشاره به ۶۷ میلیارد بشکه ذخایر نفتی در میادین نفتی غرب کارون اعلام‌کرد هر یک درصد بهبود ذخایر نفتی این منطقه ۶۷۰ میلیون بشکه به ذخایر نفت قابل استخراج ایران اضافه می‌کند که حتی با نفت بشکه ای ۵۰ دلار ۳۳ میلیارد دلار درآمد برای کشور خواهد داشت. این توسعه تولید شامل میادین نفتی می‌شود که نسبت به میادین بزرگ آزادگان، یاران و یادآوران کمتر شناخته شده اند ولی روی هم رفته می‌توانند یک میلیون بشکه در روز در کوتاه مدت به تولید ایران اضافه کنند.
یکی از این میادین نفت میدان دارخوین در ۴۵ کیلومتری شمال خرمشهر و صد کیلومتری جنوب اهواز در استان خوزستان است. ذخایر نفتی این میدان حداقل ۵ میلیارد بشکه تخمین زده شده که ۱.۳ میلیارد بشکه آن قابل استخراج است. طبق گفته یکی از منابع نفتی که از نزدیک با وزارت نفت ایران کار می‌کند، با تکمیل برنامه های توسعه‌ ای، تولید نفت از این میدان نفتی به ۲۲۰ هزار بشکه در روز خواهد رسید.
تکمیل فاز ۳ توسعه میدان نفتی دارخوین به حدود ۱.۵ میلیارد دلار سرمایه‌ گذاری نیاز دارد و چین و روسیه هر دو اعلام کرده‌ اند هزینه های اکتشاف و توسعه در میادین نفتی غرب کارون را متقبل می شوند. قبل از وضع تحریم‌ های آمریکا در ۲۰۱۸، قرارداد توسعه این میدان در میان ۳۰ میلیارد دلار قراردادهای انرژی استراتژیکی قرار داشت که بین ایران و روسیه در دیدار با ولادیمیر پوتین از تهران در نوامبر ۲۰۱۷ بسته شده بود. پس از عقد قرارداد ۲۵ ساله با چین در ۲۰۱۹، روسیه توافق کرد راه را برای چین جهت سرمایه گذاری در غرب کارون باز کند.
چین طبق قرارداد ۲۵ ساله با ایران که بر توسعه میادین نفت و گاز متمرکز است متعهد شد در فاز اول ۱۴۵ تا ۵۰۰ هزار بشکه در روز و در فاز دوم ۵۰۰ هزار تا یک میلیون بشکه در روز طی دو سال از ۲۰۱۹ به تولید میادین نفتی غرب کارون بیفزاید. البته همه‌ گیری ویروس کرونا مانع اجرای این برنامه ها شد.
به نظر می رسد ایران طبق قرارداد ۲۵ ساله با چین یک خریدار تضمین شده برای تمام تولید نفت و گاز خود در میادین کوچک و بزرگ غرب کارون دارد.
یکی دیگر از این میادین نفتی میدان اروند است که در ۵۰ کیلومتری جنوب آبادان قرار دارد. تخمین زده می‌ شود این میدان نفتی یک میلیارد بشکه ذخیره با نرخ استخراج ۱۵ درصد داشته باشد. اروند همچنین ۱۴ متر مکعب گاز و ۵۵ میلیون بشکه میعانات گازی دارد.
شرکت های نفت روسی و چینی در حال مذاکره در مورد این میدان نفتی هستند.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала