دیدار وزیر خارجه ژاپن با رئیس جمهور ایران

© Photo / تسنیم وزیر خارجه ژاپن با آیت‌الله رئیسی دیدار کرد
 وزیر خارجه ژاپن با آیت‌الله رئیسی دیدار کرد  - اسپوتنیک ایران, 1920, 22.08.2021
Telegram
رئیس جمهور ایران با وزیر خارجه ژاپن در تهران ملاقات کرد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، ابراهیم رئیسی روز یکشنبه در دیدار وزیر امورخارجه ژاپن با قدردانی از کمک های انسان دوستانه ژاپن برای مقابله با کرونا، ابراز امیدواری کرد که تدوام همکاری های دو کشور در این زمینه به ریشه کنی بیماری عالمگیر کرونا در دو کشور و جهان کمک کند.

رئیس جمهور ایران با تاکید بر روابط دوستانه دو کشور و ضرورت توسعه و تعمیق روابط در همه زمینه‌ها بویژه روابط اقتصادی و تجاری، بیان داشت: برای جمهوری اسلامی ایران، ارتباط با ژاپن و توسعه و تعمیق روابط و مناسبات دوجانبه از اهمیت بالایی برخوردار است.
رئیسی خاطر نشان کرد: تاخیر در آزادسازی دارایی های ایران در بانک های ژاپنی توجیه پذیر نیست.

رئیس جمهور در پاسخ به بیانات وزیر امور خارجه ژاپن مبنی بر ضرورت و اهمیت اجرای برجام به عنوان یک توافق بین المللی، افزود: ایران به همه تعهدات خود در برجام پایبند بوده واین آمریکایی ها هستند که به تعهدات خود عمل نکرده و یک جانبه از این توافق بین المللی خارج شدند و تحریم‌ها را گسترش دادند.

رئیسی ادامه داد: به طور طبیعی از کشوری که به تعهدات خود پایبند بوده باید تقدیر کرد و اگر کشوری از برجام خارج شده و به تعهدات خود عمل نکرده باید مورد مواخذه قرار بگیرد و آمریکایی ها باید به افکار عمومی جهان پاسخ دهند که چرا به تعهدات خود در برجام عمل نکرده و از این توافق بین المللی خارج شده اند.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه ایران با اصل مذاکره مشکلی ندارد، گفت: با چه توجیهی تحریم های آمریکا علیه ملت ایران باید همچنان ادامه داشته باشد.

محمدجواد ظریف - اسپوتنیک ایران, 1920, 22.08.2021
آخرین دیدار ظریف به عنوان وزیر امور خارجه ایران

رئیسی در بخش دیگری از این گفت و گو با اشاره به تحولات اخیر در افغانستان با استقبال از تلاش‌های ژاپن و دیگر کشورهای منطقه برای کمک به برقراری صلح و ثبات در افغانستان و منطقه، بیان داشت: جمهوری اسلامی ایران همواره از صلح و ثبات در افغانستان حمایت کرده و حمایت می‌کند البته معتقدیم که در افغانستان باید خود افغانستانی‌ها تصمیم بگیرند.

رئیس جمهور ایران گفت: حضور آمریکایی‌ها در کشورهای منطقه از جمله افغانستان نه تنها امنیت ساز نبوده بلکه تهدید آفرین نیز بوده و امروز آمریکایی‌ها بعد از ۲۰ سال اعتراف می کنند که حضورشان در افغانستان اشتباه بوده است که بی‌تردید در آینده نزدیک در مورد دیگر کشورهای منطقه و همچنین خلیج فارس نیز شاهد این اعتراف خواهیم بود.

رئیسی همچنین تامین امنیت آب های منطقه ای و بین‌المللی را به نفع همه دانست و خاطر نشان کرد: ایجاد هرگونه ناامنی در منطقه را برای امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی خطرناک می‌دانیم و با آن مخالفیم.

وزیر امور خارجه ژاپن با تاکید بر تلاش این کشور برای برقراری صلح و ثبات در منطقه، گفت: توکیو همواره از برجام به عنوان یک توافق بین‌المللی حمایت کرده و بر این باور هستیم که احیای برجام به نفع همه بوده و می‌تواند به حل و فصل مشکلات از مسیر گفت و گو و مذاکره کمک کند.

موتگی در ادامه با ابراز نگرانی از تحولات اخیر درافغانستان، بر ضرورت توقف خشونت و حفظ جان مردم تاکید کرد و گفت: توکیو از تلاش‌های دیپلماتیک کشورهای منطقه برای تحقق صلح و ثبات و آرامش در منطقه حمایت می‌کند و موضع اصولی ما این است که مشکلات و مسائل را باید از مسیر مسالمت‌آمیز وگفت و گو حل و فصل کرد.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала