مرگ خاموش رودخانه چالوس

© Sputnik / Somayeh Pasandideمرگ خاموش رودخانه چالوس
مرگ خاموش رودخانه چالوس - اسپوتنیک ایران  , 1920, 28.07.2021
Telegram
یک کارشناس منابع طبیعی در ایران از خشک شدن رودخانه چالوس اطلاع داد و بیان داشت که سدهای انحرافی انتقال آب برای کشاورزان باعث خشک شدن این رودخانه پرآب شده است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از مهر، هادی کیادلیری عضو هیأت علمی دانشکده منابع طبیعی و محیط زیست دانشگاه علوم تحقیقات اطلاع داد: سدهای انحرافی انتقال آب که به منظور تأمین آب مورد نیاز کشاورزی در شرق مازندران ایجاد شده‌اند، باعث مرگ یکی از خروشان‌ترین رودخانه‌های کشور شده‌اند.

وی خاطر نشان کرد که چنین اتفاقی در استان پربارشی مثل مازندران نمی‌تواند نتیجه خشکسالی باشد و افزود: این خشکیدگی یقیناً ناگهانی و به دلیل انتقال آب برای مصارف کشاورزی است.

این استاد دانشگاه بیان داشت که قدمت این رودخانه به اندازه قدمت جنگل‌های شمال بوده و با خشک شدن اکوسیستم منطقه تحت تأثیر قرار می‌گیرد و تاکید کرد: این رودخانه محل تخم‌ریزی ماهیان ارزشمندی بوده که متأسفانه با خشک شدن آن، نسلشان از بین رفته است.

مقام ایرانی پیش بینی کرد که احتمالا خشکسالی تا زمستان ادامه خواهد داشت - اسپوتنیک ایران  , 1920, 24.07.2021
مقام ایرانی پیش بینی کرد که احتمالا خشکسالی تا زمستان ادامه خواهد داشت

وی بیان داشت: در شمال کشور به اندازه کافی جنگل‌ها تخریب شده‌اند، و از بین بردن منابع آبی آن دیگر شوخی بردار نیست.

وی از سکوت سازمان محیط زیست و سازمان جنگل‌ها و منابع طبیعی انتقاد کرده و گفت: آنقدر این سازمان‌ها منفعل هستند که به نظر می‌رسد چشمشان را روی فجایع زیست محیطی بسته‌اند و تنها به ماشین صدور مجوز تبدیل شده‌اند.

کیادلیری گفت: شدت تخریب منابع طبیعی در شمال کشور آنقدر زیاد شده است که به نظر می‌رسد این دو سازمان دیگر قادر به مدیریت آن نیستند.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала