اعلام زمان آغاز عملیات تخلیه افغان های کمک کننده به نیروهای آمریکایی از افغانستان

© Photo / U.S. State Departmentوزارت خارجه آمریکا
وزارت خارجه آمریکا - اسپوتنیک ایران  , 1920, 15.07.2021
اشتراک
مقامات آمریکا در هفته آخر ماه ژوئیه عملیات تخلیه شهروندان افغان کمک کننده به نیروهای آمریکایی از افغانستان را با وسایل نقلیه هوایی آغاز می کنند.

به گزارش اسپوتنیک، یک  مقام وزارت امور خارجه آمریکا روز چهارشنبه این خبر را اعلام کرد.

وی گفت: "پروازها از افغانستان برای کسانی که متقاضی ویزای ویژه مهاجرت هستند، از هفته آخر ماه ژوئیه آغاز می شود."

محمدابراهیم طاهریان فرد، نماینده ویژه وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در امور افغانستان - اسپوتنیک ایران  , 1920, 14.07.2021
رایزنی نماینده ویژه وزیر خارجه ایران با حامد کرزای درباره آخرین تحولات افغانستان

در افغانستان، درگیری بین نیروهای دولتی و شبه نظامیان جنبش بنیاد گرای طالبان جریان دارد که اراضی قابل توجهی را در مناطق روستایی تصرف کرده و به شهرهای بزرگ حمله کرده اند. بی ثباتی در شرایط وعده های ایالات متحده برای خروج همه نیروهای خود از افغانستان تا قبل از 11 سپتامبر در حال افزایش است. سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد ایالات متحده آمریکا که نیروهای خود را از افغانستان بیرون می کشد، به این ترتیب در واقع شکست خود را در این کشور خاورمیانه پذیرفته است.

یادآور می شود در سال 2020 مقامات واشنگتن و طالبان اولین توافقنامه صلح در بیش از 18 سال جنگ را در دوحه امضا کردند. این توافقنامه  خروج نیروهای خارجی و آغاز گفتگوی بین الافغانی پس از تبادل زندانیان و اسرا را پیش بینی می کند.

ضمیر کابلوف ، فرستاده ویژه رئیس جمهور درامور  افغانستان و مدیر بخش دوم آسیا در وزارت خارجه روسیه، روز چهارشنبه گفت که طالبان  کنترل بیش از نیمی از بیش از 400 شهرستان افغانستان را در دست خود گرفته اند. جنگ در این کشور ، طبق پیش بینی او ، ممکن است دو ماه دیگر ادامه داشته باشد ، اما طالبان  کنترل کامل افغانستان به دست نخواهند آورد.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала