ترویکای اروپا: اقدام ایران برای تولید اورانیوم فلزی غنی شده 20٪ یک نقض جدی تعهد است

© REUTERS / EU Delegation in Viennaترویکای اروپا: اقدام ایران برای تولید اورانیوم فلزی غنی شده 20٪ یک نقض جدی تعهد است
ترویکای اروپا: اقدام ایران برای تولید اورانیوم فلزی غنی شده 20٪ یک نقض جدی تعهد است - اسپوتنیک ایران  , 1920, 06.07.2021
اشتراک
بریتانیا، فرانسه و آلمان در بیانیه ای اعلام کرد که اقدامات ایران برای تولید اورانیوم فلزی غنی شده تا 20٪ یک سرپیچی از تعهدات خوب می باشد.

به گزارش اسپوتنیک، ترویکای اروپا اعلام نمود که اقدامات ایران برای تولید اورانیوم فلزی غنی شده تا 20٪ یک نقض جدی تعهد است.

انگلیس ، فرانسه و آلمان نگرانی جدی خود را در مورد تصمیم ایران در تولید فلز اورانیوم غنی شده ابراز داشتند. این مطلب در بیانیه مشترک وزارتخانه های خارجه سه کشور اروپایی منتشر شده در روز سه شنبه منتشر شد.

در این بیانیه امده است: "ما وزیران خارجه فرانسه، آلمان و انگلیس به طور جدی نگران آخرین گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی مبنی بر تایید اقدامات ایران برای تولید فلز اورانیوم غنی شده هستیم." در این اطلاعیه آمده است: "در برنامه جامع اقدام مشترک در مورد برنامه هسته ای ایران، ایران هیچ نیازی واقعی به تولید فلز اورانیوم و یا تحقیق و توسعه در این زمینه ندارد."

ابراز اطمینان وزیر خارجه آلمان در احیای برجام - اسپوتنیک ایران  , 1920, 06.07.2021
ابراز اطمینان وزیر خارجه آلمان در احیای برجام

در سال ۲۰۱۵، انگلستان، آلمان، چین، روسیه، ایالات متحده، فرانسه و ایران، برنامه اقدام جامع مشترک را امضا کردند. این توافق شامل لغو تحریم ها در ازای محدود کردن برنامه هسته ای ایران به عنوان ضامن عدم رسیدن به تسلیحات هسته ای توسط تهران بود.
در ماه مه ۲۰۱۸، دونالد ترامپ رئیس جمهور وقت آمریکا، تصمیم گرفت به صورت یک طرفه از توافق برجام خارج شده و تحریم های سختی علیه تهران را بازگرداند.
در پاسخ، ایران با کنار گذاشتن محدودیت های تحقیقات هسته ای، سانتریفیوژها و سطح غنی سازی اورانیوم، کاهش تدریجی تعهدات خود در این توافق نامه را اعلام کرد.ایران در ۲۳ فوریه فعالیت های بازرسی آژانس بین المللی انرژی هسته ای را در ارتباط با قانون "اقدام استراتژیک برای رفع تحریم ها"، که تعلیق بازرسی های طولانی مدت و پروتکل اضافی توافق با آژانس بین المللی انرژی هسته ای را پیش بینی می کند، محدود کرد.
ایران در پی این اقدام توضیح داد، که اگر طرفین توافق هسته ای از الزامات تهران پیروی کنند، این اقدام قابل برگشت است و به منزله انصراف از همکاری با آژانس انرژی هسته ای بین المللی و همچنین لغو کلیه بازرسی ها نخواهد بود؛ نشست در مورد موضوعات منع گسترش سلاح های هسته ای برگزار خواهد شد.
در همان زمان، قبل از شروع محدودیت کار سازمان بین المللی، تهران موافقتنامه ای موقت امضا کرده، که ادامه فعالیت های "لازم" راستی آزمایی و نظارت در ایران را به مدت سه ماه پیش بینی می کند؛ پس از این مدت توافقنامه برای یک ماه دیگر - تا ۲۴ ژوئن تمدید شد.

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала