ظاهر شدن اقیانوس جدید در قاره آفریقا محتمل است

 آفریقا - اسپوتنیک ایران, 1920, 05.07.2021
Telegram
تخمین زده می شود که فرایند ظاهر شدن اقیانوس جدید آفریقا حداقل 5 تا 10 میلیون سال طول بکشد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از «ان بی سی نیوز»، قاره آفریقا تنها مکان روی زمین است که می توان با مطالعه آن به چگونگی تبدیل شکاف قاره ای به شکاف اقیانوسی پی برد. تخمین زده می شود که اقیانوس جدید آفریقا حداقل 5 تا 10 میلیون سال طول بکشد تا شکل بگیرد، اما موقعیت غنی منطقه آفار در مرز صفحات نوبی، سومالی و عربی، این منطقه را به یک آزمایشگاه منحصر به فرد برای مطالعه دقیق فرآیندهای تکتونیکی تبدیل کرده است.

ایران درگیر شدیدترین خشکسالی نیم قرن اخیر است - اسپوتنیک ایران, 1920, 05.07.2021
گزارش و تحلیل
ایران درگیر شدیدترین خشکسالی نیم قرن اخیر است

سرنوشت تکتونیکی قاره آفریقا برای چندین دهه مورد مطالعه قرار گرفته است، اما اندازه گیری های جدید ماهواره ای به دانشمندان کمک می کند تا این فرایند را بهتر درک کنند. پوسته زمین از ده ها صفحه بزرگ تکتونیکی تشکیل شده است که به شکل صخره ای و نامنظم هستند که دائماً به یکدیگر فشار می آورند و یا بر رو یا زیر یکدیگر می لغزند.

طی 30 میلیون سال گذشته، صفحه عربی در حال دور شدن از آفریقا است، فرایندی که دریای سرخ و خلیج عدن را بین دو خشکی متصل به هم بوجود آورد.

این گستره در بالای محل اتصال سه صفحه تکتونیکی قرار دارد که خیلی آهسته از یکدیگر دور می شوند، یک روند پیچیده زمین شناسی که دانشمندان می گویند سرانجام آفریقا را به دو قسمت تقسیم و اقیانوس جدیدی ایجاد می کند.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала