آیا جهان با کمبود عرضه نفت روبرو خواهد شد؟

© Sputnik / Alexey Vitvitsky /  مراجعه به بانک تصاویر اوپک
اوپک - اسپوتنیک ایران  , 1920, 29.06.2021
Telegram
اوپک و متحدانش در نشست قریب‌الوقوع، فضا برای افزایش تولید دارند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از «ایسنا»، پیش بینی های اوپک به کمبود عرضه نفت در اوت و ماههای بعد امسال همزمان با بازگشایی اقتصادها اشاره دارد و نشان می دهد این گروه و متحدانش در نشست هفته جاری فضا برای افزایش تولید دارند.

بر اساس جدیدترین پیش بینی اوپک از تقاضا برای نفت این گروه، اگر سطح تولید اوپک تغییر نکند میزان عرضه ۱.۵ میلیون بشکه در روز کمتر از میزان تقاضا در اوت خواهد بود. این کمبود عرضه در سه ماهه چهارم به ۲.۲ میلیون بشکه در روز می رسد.

گرافیک اقتصادی - اسپوتنیک ایران  , 1920, 15.06.2021
رشد اقتصاد ایران در سال جاری چقدر خواهد بود؟

اوپک و متحدانش در فاصله ماه مه تا ژوییه ۲.۱ میلیون بشکه در روز از محدودیت عرضه خود را تسهیل می کنند. وزیران اوپک پلاس در نشست روز اول ژوئیه (پنج شنبه) درباره میزان عرضه در ماههای بعد مذاکره خواهند کرد. با توجه به قیمتهای نفت که به بالاترین رکورد از سال ۲۰۱۸ صعود کرده اند، منابع آگاه می گویند افزایش بیشتر تولید در اوت مورد بررسی قرار می گیرد اما بعضی از تولیدکنندگان نگران ضعیف شدن دوباره تقاضا و عرضه بالاتر نفت ایران هستند.

طبق آمار اوپک، ایران ۲.۵ میلیون بشکه در روز نفت در ماه مه تولید کرد در حالی که میزان تولیدش در سال ۲۰۱۸ پیش از بازگشت تحریمهای آمریکا ۳.۸ میلیون بشکه در روز بود. بنابراین عرضه ۱.۳ میلیون بشکه در روز نفت بیشتر از سوی ایران در ماههای آینده فضا برای عرضه بیشتر نفت از سوی اوپک پلاس بدون ایجاد اشباع عرضه در بازار را محدود خواهد کرد.

قیمتهای نفت روز 28 ماه ژوئن (دوشنبه( در آستانه نشست هفته جاری وزیران اوپک پلاس و با هشدار کارشناسان درباره واریانت دلتای ویروس کرونا که باعث موج جدید شیوع کووید ۱۹ در ایالتهای آمریکایی با نرخ واکسیناسیون پایین خواهد شد، حدود دو درصد سقوط کردند. در اروپا هم کشورهای آلمان، اسپانیا و پرتغال محدودیتهای مسافرتی جدیدی را برای مقابله با شیوع نوع جهش یافته ویروس کرونا اعلام کردند.

گفتنی است که اوپک پلاس از ماه مه سال ۲۰۲۰ در واکنش به فروپاشی تقاضا در اوج همه گیری کووید ۱۹ محدودیت عرضه به میزان ۹.۷ میلیون بشکه در روز را به اجرا گذاشت و تا ژوییه این محدودیت عرضه به ۵.۸ میلیون بشکه در روز خواهد رسید.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала