ایران از حق رای در مجمع عمومی سازمان ملل محروم شد

© Sputnik / Roman Makhmutov /  مراجعه به بانک تصاویر ایران از حق رای در مجمع عمومی سازمان ملل محروم شد
ایران از حق رای در مجمع عمومی سازمان ملل محروم شد - اسپوتنیک ایران, 1920, 03.06.2021
Telegram
به دنبال نامه ارسالی از طرف آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل به ولكان بوزكیر، رئیس مجمع عمومی سازمان ملل، ایران و جمهوری آفریقای مرکزی از حق رأی در این مجمع جهانی کشورها محروم شده اند.

به گزارش اسپوتنیک، در این نامه آمده است: "در حال حاضر ، پنج كشور عضو سازمان ملل مطابق با مفاد ماده 19 منشور سازمان ملل متحد بدهی معوقه دارند."

طبق ماده 19، اگر یک عضو سازمان ملل متحد در پرداخت حق عضویت خود، بدهی معوقه به میزان بیشتر از حق عضویت دو سال کامل داشته باشد، از حق رای در مجمع عمومی این سازمان محروم می شود.

با این وجود ، اگر مجمع عمومی تشخیص دهد که تاخیر در پرداخت حق عضویت به دلیل شرایطی خارج از کنترل یک کشور باشد ، ممکن است به این کشور اجازه رأی دادن بدهد.

در این نامه، لیست بدهکاران شامل پنج کشور جمهوری آفریقای مرکزی، ایران، سائوتومه و پرینسیپ، کومور و سومالی است اما با این وجود، مجمع عمومی تصمیم گرفت سه کشور آخر را تا پایان این اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل رأی دهند.

پس از پرداخت بدهی، دولت بدهکار حق رأی خود را دوباره بدست می آورد. طبق نامه گوترش  برای احیای حق رأی ، ایران 16،251،298 دلار و جمهوری آفریقای مرکزی 29،395 دلار به بودجه سازمان ملل متحد بپردازند.

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала