ظریف: تنها راه صلح در فلسطین برگزاری همه‌پرسی میان تمامی ساکنان آن است

CC BY-SA 3.0 / Balk /MSC / Mohammad Javad Zarifظریف: تنها راه صلح در فلسطین برگزاری همه‌پرسی میان تمامی ساکنان آن است
ظریف: تنها راه صلح در فلسطین برگزاری همه‌پرسی میان تمامی ساکنان آن است - اسپوتنیک ایران  , 1920, 21.05.2021
Telegram
وزیر امور خارجه ایران در بیانیه‌ای در مجمع عمومی سازمان ملل متحد تاکید کرد که تنها راه صلح در فلسطین برگزاری همه‌پرسی میان تمامی ساکنان آن است.

به گزارش اسپوتنیک، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران طی بیانیه‌ای که توسط مجید تخت روانچی در مجمع عمومی سازمان ملل قرائت شد، تاکید کرد: تنها مسیر به سمت صلح در فلسطین از برگزاری یک همه‌پرسی میان تمامی ساکنان فلسطین – یهودیان، مسیحیان و مسلمانان – از جمله آوارگان و پناهجویان فلسطینی، می‌گذرد.

ظریف  - اسپوتنیک ایران  , 1920, 18.05.2021
واکنش ظریف به کمک نظامی آمریکا به اسرائیل چگونه بود؟

متن کامل این بیانیه به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

آقای رئیس،

در ابتدا مایلم از شما بابت تشکیل این جلسه به موقع در حالی که جهان شاهد آن است که رژیم اسرائیل وحشتناک‌ترین قساوت‌ها را علیه مردم بی‌گناه فلسطین مرتکب می‌شود، تشکر کنم.

بیش از هفت دهه است که سیاست‌ها و اقدامات سبعانه اسرائیل در نقض حقوق بشر اساسی و کرامت مردم فلسطین ادامه دارد. در نتیجه، فلسطینی‌ها از اراضی، املاک و کسب و کارهای خود محروم شده‌اند و همزمان به زور از خانه‌های خود بیرون رانده شده و تحت خشونت، هراس‌افکنی و ارعاب قرار گرفته‌اند. رژیم اسرائیل همراستا با سیاست‌های تبعیض‌آمیز و نژادپرستانه آپاراتایدی خود، هرگونه حق تعیین سرنوشت برای فلسطینی‌ها را، تحت عنوان «دولت واحد یهودی» نفی کرده است. علاوه بر این، این رژیم اقدامات و تحریک‌آفرینی‌های بی‌سابقه‌ای را با هدف تسریع یهودی‌سازی قدس شریف و تغییر بافت جمعیتی از طریق حذف مسیحیان و مسلمانان فلسطینی در بیت‌المقدس به اجرا درآورده است.

در طول هفته گذشته، نیروهای اسرائیلی نوار غزه، بزرگترین زندان سر باز جهان را هدف بمباران قرار داده و از طریق افروختن جنگی نامتناسب و با بکارگیری جنگ‌افزارهای پیشرفته، به بی‌رحمانه‌ترین و قساوت‌آمیزترین شکل ممکن صدها فلسطینی را قتل عام و هزاران شهروند را مجروح کرده‌اند. در حالی که همه‌گیری کرونا همچنان ادامه دارد، حمله نظامی اسرائیل به غزه، هزاران خانه را تخریب نموده، مجتمع‌های ساختمانی و همینطور ساختمان‌های تجاری از جمله مجتمع‌های میزبان روزنامه‌نگاران را به کلی با خاک یکسان کرده و همینطور به نحوی فاحش و در نقض سازمان‌یافته حقوق بشر، حقوق بشردوستانه و حقوق بین‌الملل، به دیگر زیرساخت‌های حیاتی غزه خسارت وارد کرده است. آن‌ها حتی مدیر تیم مقابله با کرونای غزه را هم کشتند.

و با این حال، شورای امنیت – با وجود ادامه خلع ید و سلب مالکیت انبوه، اشغال و پیگرد فلسطینی‌ها از سوی رژیم اسرائیل – همچنان برای عمل به تعهدات منشوری و انجام مسئولیت خود در توقف نقض قطعنامه‌های سازمان ملل، با مانع‌تراشی از سوی ایالات متحده روبروست. از این رو، مجمع عمومی به عنوان وجدان جمعی جامعه بین‌الملل، نقشی ضروری در محکوم ساختن تجاوز نظامی و پاکسازی نژادی اسرائیل و اتحاذ تدابیر لازم برای پاسخگو کردن اسرائیل بابت جنایات جنگی و جنایاتش علیه بشریت، بر عهده دارد.

آیا ابتکار عمل ظریف برای حل مشکلات فلسطین قابل اجراست؟  - اسپوتنیک ایران  , 1920, 17.05.2021
گزارش و تحلیل
آیا ابتکار عمل ظریف برای حل مشکلات فلسطین قابل اجراست؟

رویکرد غیراخلاقی برخی از دولت‌های غربی در برابرانگاری قربانیان و مجرمان، ناعادلانه، غیرقابل قبول و سزاوار سرزنش است. نادیده انگاشتن نابرابری کامل شرایط یک اشغالگر و ظالم با شرایط یک ملت اشغال‌شده و مظلوم، نه فقط ریاکاری و اوج بی بهرگی از قوه قضاوت اخلاقی آن‌ها را آشکار می‌سازد، بلکه آن‌ها را در جنایات انجام‌گرفته در حق فلسطینیان شریک می‌کند. ما تأکید می‌نماییم که مردم فلسطین کاملاً از این حق برخوردارند که از خود دفاع کرده و در برابر تاکتیک‌های ظالمانه این رژیم آپارتاید نژادپرست ایستادگی کنند.

غصب محله عرب‌نشین دیگری در مجاورت مسجد الأقصی، بیهوده بودن عادی‌سازی روابط از سوی برخی دولت‌های عربی را ثابت می‌کند. مشهود است که تنها مسیر به سمت صلح در فلسطین از برگزاری یک همه‌پرسی میان تمامی ساکنان فلسطین – یهودیان، مسیحیان و مسلمانان – از جمله آوارگان و پناهجویان فلسطینی، می‌گذرد.

آقای رئیس! جمهوری اسلامی ایران مجدداً بر حمایت قدرتمند خود و همبستگی با آرمان عادلانه فلسطین تأکید کرده و بر تعهد خود به ادامه پشتیبانی از مردم فلسطین در تلاششان برای دستیابی به حقوق مسلم و خواسته‌های مشروع ملی‌شان شامل حق تعیین سرنوشت، آزادی و استقلال در کشورشان فلسطین با پایتختی قدس شریف، تصریح می‌ورزد.

از شما متشکرم.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала