آمریکا به استفاده از تحریم به عنوان ابزار فشار بر ایران ادامه خواهد داد

© REUTERS / Pool / Carlos Barriaند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا
ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا - اسپوتنیک ایران, 1920, 11.05.2021
Telegram
واشنگتن: تحریم جدید علیه ایران مغایر برجام نیست.

به گزارش اسپوتنیک، ند پریس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که حتی اگر طرف های برجام به تعهدات خود بازگردند آمریکا همچنان با قاطعیت ایران را در سایر حوزه ها از جمله آنچه به نظر آمریکا «حمایت از تروریسم و نیروهای نیابتی و نقض حقوق بشر» خوانده می شود، پاسخگو خواهد کرد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با اشاره به اینکه تحریم جدید علیه ایران مغایر برجام نیست، اظهار داشت این توافق مانع از اعمال تحریم‌های غیرهسته‌ای علیه تهران نمی‌شود.

وزارت خارجه ایران - اسپوتنیک ایران, 1920, 08.05.2021
تهران: بازگشت ایالات متحده به برجام صد در صد به خود آمریکا بستگی دارد

ند پرایس افزود:«برجام در هیچ جایی مانع نمی شود تا  از تحریم به عنوان ابزاری برای رسیدگی به این حوزه‌ها استفاده کرد. اگرچه پایبندی به تعهدات هسته‌ای لازم است، اما به تنهایی کفایت نمی کند.  علاوه بر اینکه مفاد برجام باید مفصل‌تر و قوی‌تر شود، به دنبال مذاکره درباره توافق‌های بعدی هستیم که موضوعاتی را از جمله موشک‌های بالستیک، حمایت از تروریسم و نیروهای نیابتی و سایر نگرانی‌های منطقه‌ای در بر بگیرند».

در طول چند روز گذشته مذاکرات هسته‌ای در وین ادامه داشته است. دوشنبه‌شب (10 ماه مه) دیداری چهارجانبه میان سید عباس عراقچی رئیس هیأت مذاکره‌کننده ایرانی و رؤسای سه هیأت اروپایی (آلمان، فرانسه و انگلیس) برگزار شد.

تهران بارها تاکید کرده است که تقسیم تحریم ها به هسته‌ای و غیرهسته‌ای را قبول ندارد و تا زمانی که آمریکا تحریم ها به صورت کامل و موثر لغو نکند ایران به تعهدات خود باز نخواهد گشت. نشست‌های کارشناسی نیز به‌صورت دوجانبه و هم در قالب کارگروه‌های سه‌گانه همچنان ادامه دارد.

جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز دوشنبه (10 ماه مه) در یک نشست خبری تأکید کرد که مذاکرات احیای برجام که از چندین هفته قبل در پایتخت اتریش آغاز شده است و همچنان ادامه دارد، در حال رسیدن به مراحل حساس و تعیین‌کننده است.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала