واشنگتن: مسیر طولانی پیش روی مذاکرات وین قرار دارد

© AP Photo / Luis M. Alvarezواشنگتن: مسیر طولانی پیش روی مذاکرات وین قرار دارد
واشنگتن: مسیر طولانی پیش روی مذاکرات وین قرار دارد - اسپوتنیک ایران  , 1920, 30.04.2021
Telegram
ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا شامگاه پنجشنبه اظهار داشت در گفت‌وگوهای در حال انجام در وین درباره برجام پیشرفت حاصل شده اما در نهایت، مذاکرات بیشتری پیش از آنکه توافقی بتواند به صورت رسمی حاصل شود، ضروری است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از العالم، وی که در کنفرانس خبری روزانه وزارت خارجه آمریکا صحبت می‌کرد، افزود: «همچنان مسیر طولانی پیش روی مذاکرات قرار دارد اما به نظر می‌رسد توافق در میان مذاکره کنندگان قابل دستیابی است.

محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس جمهوری ایران - اسپوتنیک ایران  , 1920, 29.04.2021
سیاستمدار ایرانی: گام‌های بسیار خوبی در نشست وین برداشته شده است

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اضافه کرد: «این عادلانه است که بگوییم پیشرفت‌هایی حاصل شده است. ما درک بهترین از چیزی که ما ممکن است نیاز داشته باشیم داریم و برآورد ما نیز این است که ایرانی‌ها حس بهتری از چیزی که باید برای از سرگرفتن پایبندی به برجام باید انجام دهند، دارند».

پرایس افزود: «چالش‌های بزرگی باقی مانده و گفت‌وگوهای غیرمستقیم، قله دستیابی به موفقیت به شمار نمی‌آید».

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: «شرایط کنونی با ایران بحرانی است که ما آن را به ارث بردیم و این در نتیجه چیزی است که هم آمریکا و ایران خود را از اقدامات مشخص شده در توافق هسته‌ای 2015 دور کردند».

آمریکا در اردیبهشت سال 1397 در دولت «دونالد ترامپ» رئیس جمهور سابق، به صورت یکطرفه از برنامه جامع اقدام مشترک که مورد تایید سازمان ملل بود خارج شد و پس از آن سیاست فشار حداکثری را علیه ایران در پیش گرفت تا تهران را وادار کند توافقی که مورد نظر ترامپ است را بپذیرد.

ایران تا یک سال پس از خروج واشنگتن از برجام، همچنان به طور کامل به تعهدات خود بر اساس این توافق پایبند بود اما در حالی که اروپایی‌ها به ایران وعده داده بودند اقداماتی اتخاذ خواهند کرد که جبران خروج آمریکا از برجام باشد اما هیچگاه به تعهدات خود عمل نکردند.

سرانجام ایران پس از یک سال از خروج آمریکا از برجام، گام‌های جبرانی که در پاراگراف 36 متن برنامه جامع اقدام مشترک نیز به آن اشاره شده بود، اتخاذ کرد و تعدادی از فعالیت‌های هسته‌ای خود را که تحت برجام با محدودیت مواجه شده بود، از سر گرفت.

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала