مجلس چه نسخه یارانه‌ای پیچیده است؟

© Sputnik / Somayeh Pasandideیارانه
یارانه - اسپوتنیک ایران  , 1920, 26.04.2021
Telegram
دولت زیر بار پرداخت 4 مرحله یارانه کالای اساسی 100 و 120 هزار تومانی به برخی اقشار رفت.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از «فارس»، قانون یارانه کالاهای اساسی پاسخی بود که مجلس به مشکلات معیشتی مردم در نیمه دوم سال 99 داد، هرچند دولت این قانون را کامل اجرا نکرد اما به هر حال زیر بار پرداخت 4 مرحله یارانه کالای اساسی 100 و 120 هزار تومانی به برخی اقشار رفت.

طرح یک‌فوریتی تأمین کالاهای اساسی همچنان که اشاره شد دقیقا همزمان با گرانی‌های فزاینده، کاهش قدرت خرید مردم و مشکلات معیشتی خانوارها در مجلس مطرح شد و در نهایت یک فوریت آن در ششم آبان ماه گذشته به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید.

براساس این طرح، دولت مکلف شد به منظور تأمین بخشی از نیازهای معیشتی خانوارهای کشور به‌ویژه خانوارهای کم برخوردار از ابتدای ۶ ماه دوم سال ۹۹ به‌صورت ماهانه به تعداد حداقل ۶۰ میلیون نفر از طریق واریز اعتبار به کارت یارانه نقدی سرپرست خانوار، مبلغ 600 هزار تومان یا یک میلیون و ۲۰۰ هزار ریال را پرداخت کند.

وزیر سابق اقتصاد ایران: در ۲ سال اخیر فشار معیشتی کم‌سابقه‌ای به مردم وارد شد - اسپوتنیک ایران  , 1920, 19.10.2020
وزیر سابق اقتصاد ایران: در ۲ سال اخیر فشار معیشتی کم‌سابقه‌ای به مردم وارد شد

طرح تامین کالاهای اساسی بالاخره روز 28 آبان ماه در شورای نگهبان به تائید رسید و محمدباقر قالیباف هم، ۲ آذرماه این قانون را به دولت ابلاغ کرد و البته بعد از استنکاف رئیس جمهور از ابلاغ برای اجرا، این طرح از سوی رئیس مجلس برای اجرا هم ابلاغ شد.

29 آذر ماه محمد نهاوندیان معاون اقتصادی رئیس‌جمهور، در نشست خبری با اشاره به مذاکره اخیر روحانی با محمدباقر قالیباف رئیس مجلس اعلام کرد: در این مذاکره گفت‌و‌گوهایی در زمینه طرح اخیر مجلس درباره کمک به خانوارهای نیازمند صورت گرفت.

به گفته وی،  بر این اساس تفاهم عملیاتی حاصل شد تا اصلاحی در مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا کنیم و بر این اساس تعداد جمعیتی که این پرداخت کمکی را دریافت میکنند تا 40 میلیون نفر افزایش پیدا کرد. پرداخت 100 هزار تومان در هر ماه برای 4 ماه خواهد بود.

البته براساس اطلاعیه وزارت تعاون حمایت معیشتی ۱۰۰ و ۱۲۰ هزار تومان از آذرماه ۹۹ به مدت چهار ماه پرداخت شد. اولین مرحله واریزی نیز ساعت ۲۴ روز ۲۷ آذرماه ۹۹به حساب خانوارهای مشمول این طرح واریز شد و آخرین مرحله آن ۲۵ اسفندماه ۹۹ واریز شد.

همچنین بر اساس اعلام دولت 34 میلیون نفر این کمک های حمایتی را دریافت کردند از این تعداد 8.9میلیون نفر افراد مشمول تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی بودند و 25 میلیون نفر نیز افراد خارج از این دو نهاد حمایتی بودند که هیچ گونه درآمد ثابتی نداشتند.

این در حالی است مصوبه مجلس این بود که دولت مکلف است از ابتدای شش‌ماهه دوم سال ۱۳۹۹ به‌صورت ماهانه تا پایان اسفندماه، نسبت به تأمین و پرداخت یارانه اعتبار خرید به هر فرد ایرانی شناسایی‌شده در طرح معیشت خانوار (حداقل شصت میلیون نفر)، ازطریق واریز اعتبار به کارت یارانه نقدی سرپرست خانوار به مبلغ یک میلیون و دویست هزار (۱.۲۰۰.۰۰۰) ریال برای هر یک از افراد سه دهک اول از جمله افراد تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی، سازمان بهزیستی، رزمندگان معسر و افراد با درآمد کمتر از حداقل حقوق و دستمزد و مبلغ ششصد هزار (۶۰۰.۰۰۰) ریال برای هر یک از افراد سایر دهک‌های مشمول فوق‌الذکر اقدام نماید.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала