اعلام آمادگی واشنگتن برای دفاع از ژاپن با سلاح هسته ای

© AP Photo / Andrew Harnikاعلام آمادگی واشنگتن برای دفاع از ژاپن با سلاح هسته ای
اعلام آمادگی واشنگتن برای دفاع از ژاپن با سلاح هسته ای  - اسپوتنیک ایران, 1920, 17.04.2021
Telegram
بر اساس بیانیه ای که کاخ سفید پس از مذاکرات سران آمریکا و ژاپن منتشر کرد، ایالات متحده بر عزم خود برای دفاع از ژاپن با سلاح هسته ای بر اساس معاهده دو کشور درباره همکاری متقابل و تضمین های امنیتی تأکید کرد.

به گزارش اسپوتنیک، این سند، اساس قانونی برای اتحاد ژاپن و ایالات متحده است و در آن از جمله  استفاده واشنگتن از سلاح های کشتار جمعی پیش بینی شده است.

چرا نخست ‌وزیر ژاپن می خواهد با رهبر کره‌ شمالی دیدار کند؟ - اسپوتنیک ایران, 1920, 17.04.2021
چرا نخست ‌وزیر ژاپن می خواهد با رهبر کره‌ شمالی دیدار کند؟

در بیانیه منتشره از سوی کاخ سفید همچنین تأکید شده است که جو بایدن رئیس جمهور آمریکا و یوشیهیده سوگا نخست وزیر ژاپن طرفدار صلح و ثبات در تنگه تایوان هستند.

در این سند آمده است: "ما بر اهمیت صلح و ثبات در كل تنگه تایوان تأكید می كنیم و خواستار حل مسالمت آمیز درگیری ها در این تنگه هستیم."

طور که توسط خبرگزاری ژاپنی کیودو محاسبه شده ، ذکر مستقیم تایوان در بیانیه مشترک رهبران دو کشور برای اولین بار در 52 سال گذشته ظاهر شده است . آخرین بار چنین عبارتی در سندی به دنبال مذاکرات ایساکو ساتو نخست وزیر ژاپن و ریچارد نیکسون رئیس جمهور آمریکا در سال 1969 به کار رفته است.

رهبران دو کشور همچنین نگرانی های جدی خود در مورد وضعیت حقوق بشر در هنگ کنگ و منطقه خودمختار سین کیانگ ـ اویگور چین را ابراز داشتند.

علاوه سیاستمداران آمریکا و ژاپن تأیید کردند که ماده پنجم پیمان همکاری متقابل و تضمین های امنیتی در مورد جزایر سنکاکو که چین مدعی مالکیت آن است، اعمال می شود.

بایدن و سوگا  از جمله با "هرگونه اقدام یک جانبه با هدف تغییر وضع موجود در دریای شرق چین" مخالفت کردند. آنها دوباره به "ادعاها و اقدامات غیرقانونی چین" در دریای چین جنوبی اعتراض كردند. به گفته رهبران دو کشور ، وضعیت دریای چین جنوبی باید مطابق با قوانین بین المللی تنظیم شود و آزادی کشتی رانی باید در چارچوب کنوانسیون موجود سازمان ملل تضمین شود.

در این بیانیه، بایدن و سوگا همچنین بر تعهد خود در مورد خلع سلاح هسته ای کامل جمهوری دموکراتیک خلق تأکید کردند. آنها از کره شمالی خواستند تا به تعهدات خود در چارچوب قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل عمل کند.

رهبران آمریکا و ژاپن همچنین درباره موضوع میانمار صحبت کردند. بایدن و سوگا خشونت اعمال شده توسط ارتش و پلیس در میانمار علیه غیرنظامیان را به شدت محکوم کردند.

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала