شمخانی: ایران انتظار پیگیری بیشتری از عراق در خصوص ترور شهید سلیمانی دارد

CC BY-SA 4.0 / Tasnim News Agency / شمخانی: ایران انتظار پیگیری بیشتری از عراق در خصوص ترور شهید سلیمانی دارد
شمخانی: ایران انتظار پیگیری بیشتری از عراق در خصوص ترور شهید سلیمانی دارد - اسپوتنیک ایران, 1920, 12.04.2021
Telegram
دبیر شورای‌عالی امنیت ملی ایران در دیدار با مشاور امنیت ملی عراق تأکید کرد که خروج نظامیان آمریکا از عراق موجب تقویت و تثبیت روندهای ثبات‌ساز خواهد شد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایسنا، قاسم محمد جلال الاعرجی مشاور امنیت ملی عراق که به‌دعوت رسمی علی شمخانی نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای‌عالی امنیت ملی ایران به تهران سفر کرده است ظهر امروز با همتای ایرانی خود دیدار و پیرامون مسایل دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی با وی گفتگو کرد.

علی شمخانی، دبیر شورای‌عالی امنیت ملی ایران - اسپوتنیک ایران, 1920, 06.04.2021
شمخانی: ایران تحت هیچ شرایطی وارد مذاکرات فرابرجامی نمی‌شود

در این دیدار شمخانی با تبیین عوامل بی‌ثباتی در منطقه، آمریکا را بزرگترین عامل ناامنی و تروریسم سازمان‌یافته قلمداد و تأکید کرد؛ تسریع در اجرای قانون پارلمان عراق در خصوص خروج نظامیان آمریکا از عراق، موجب تقویت و تثبیت روندهای ثبات‌ساز خواهد شد.

وی با بیان اینکه ترور فرماندهان مقاومت، شهیدان قاسم سلیمانی و ابومهدی مهندس که نقش آمریکا در تقویت تروریسم تکفیری را کاملاً آشکار و اثبات نمود، تصریح کرد؛ پیگیری محاکمه و مجازات آمرین و عاملین این جنایت تروریستی از اولویت‌های همکاری‌های امنیتی دو کشور است و در این زمینه از دولت عراق با توجه به میزبانی شهید قاسم سلیمانی انتظار بیشتری داریم.

شمخانی با ابراز نگرانی از فعال شدن مجدد عناصر وابسته به گروه تروریستی داعش در عراق افزود: اطلاعات موثقی وجود دارد که آمریکایی‌ها با حمایت از نیروهای داعش و جابه‌جایی آنها در مناطق مختلف این کشور تلاش می‌کنند با ایجاد ناامنی برای تداوم حضور خود در عراق زمینه‌سازی کنند.

دبیر شورای‌عالی امنیت ملی ایران با اشاره به تحرکات ضدامنیتی عوامل ضدانقلاب و تروریست در منطقه اقلیم و شمال عراق بر لزوم همکاری‌های بیشتر تهران ـ بغداد برای پایان دادن به شرارت این گروه‌ها تأکید کرد.

وی همچنین برخورد با جرائم سازمان‌یافته از جمله شبکه‌های بزرگ قاچاق سلاح و مواد مخدر را که امنیت دو کشور را هدف گرفته‌اند؛ بسیار ضروری دانست.

دبیر شورای‌عالی امنیت ملی کشورمان ایجاد ساختارهای جدید امنیتی میان کشورهای منطقه با هدف مبارزه با تهدیدات مشترک امنیتی را راه‌کار مناسبی برای ایجاد ثبات و امنیت در منطقه ذکر کرد و آمادگی کشورمان برای شکل‌گیری این‌گونه ساختارها اعلام کرد.

قاسم محمد جلال الاعرجی مشاور امنیت ملی عراق نیز طی سخنانی با تمجید از نقش راهبردی و ممتاز ایران در ایجاد ثبات و امنیت در منطقه و مبارزه با تروریسم بر ضرورت تداوم و گسترش همکاری‌های همه‌جانبه میان ایران و عراق تأکید کرد.

شمخانی: حملات هوایی آمریکا در سوریه منجر به تشویق تروریسم در منطقه می شود - اسپوتنیک ایران, 1920, 27.02.2021
شمخانی: حملات هوایی آمریکا در سوریه منجر به تشویق تروریسم در منطقه می شود

وی با تشریح اقداماتی که با دستور نخست وزیر عراق در خصوص برخورد با گروه‌های تروریستی در شمال عراق انجام شده است اظهار داشت: هماهنگی‌های ضروری با مسئولین اقلیم کردستان برای اجرایی‌سازی تصمیمات اتخاذشده برای برخورد با گروه‌های تروریستی در شمال عراق که برخی از آنها از سوی آمریکا حمایت می‌شوند آغاز شده است.

الاعرجی با تأیید ارتباط گروه تروریستی داعش با آمریکا خاطرنشان کرد: تقسیم‌بندی گروه‌های تروریستی به خوب و بد و اعمال استاندارد دوگانه در مبارزه با تروریسم به‌طور قطع نتیجه‌ای غیر از تقویت نقش جنایتکارانه جریان‌های تروریستی نخواهد داشت.

وی دولت عراق را متعهد به اجرای قانون پارلمان در خصوص خروج نیروهای نظامی بیگانه عنوان کرد و افزود: اقدامات اجرایی در هماهنگی با کشورهایی که نیروهای نظامی آنها در عراق حضور دارند برای دستیابی به جدول زمان‌بندی مورد توافق در جریان است.

مشاور امنیت ملی عراق، مقاومت درس‌آموز مردم ایران در برابر تحریم‌های اقتصادی را نشان‌دهنده اقتدار سیاسی و قدرت اجتماعی جمهوری اسلامی عنوان کرد و ادامه داد: پیشرفت مستمر ایران در ابعاد مختلف در شرایط تحریم‌های اقتصادی بی‌سابقه، موجب غرور و سربلندی دوستداران واقعی مردم ایران است.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала