روزنامه جمهوری اسلامی: رئیس جمهور شدن یک نظامی، یادآور دوره رضاخان است

© REUTERS / Raheb Homavandiرئیس‌جمهور شدن یک نظامی، یادآور رضاخان است
رئیس‌جمهور شدن یک نظامی، یادآور رضاخان است
 - اسپوتنیک ایران  , 1920, 03.04.2021
Telegram
روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله روز شنبه ۱۴ فروردین با اشاره به اینکه در سال ۱۳۰۰ رضاخان روی کارآمد، هشدار داد مبادا در ۱۴۰۰ یک نظامی رئیس جمهور شود.

به گزارش اسپوتنیک، روزنامه جمهوری اسلامی نوشت: آنکس که در 1300 حکمرانی را در ایران به دست گرفت، رضاخان میرپنج نام داشت که یک نظامی بود. حاکمیت او و خاندانش، ایران را بار دیگر به دیکتاتوری برگرداند و به آمریکا و انگلیس وابسته کرد و بعد از مدت زیادی که کشور در اشغال نظامی روس و انگلیس بود، به روسیه هم وابسته شد و عملاً سیاست «هم شرقی، هم غربی» بر حکمرانی دوران پهلوی سلطه داشت.

نظرسنجی ‌ها حاکی از مشارکت بالای مردم در انتخابات ۱۴۰۰ است - اسپوتنیک ایران  , 1920, 02.03.2021
نظرسنجی ‌ها حاکی از مشارکت بالای مردم در انتخابات ۱۴۰۰ است

خاطره تلخ به دست گرفتن حکمرانی ایران توسط یک نظامی نباید در 1400 تکرار شود. هرچند اینبار این اتفاق ممکن است از مجرای انتخابات بیفتد ولی تفاوتی در اصل و ماهیت ماجرا وجود نخواهد داشت.

وجود یک نظامی در رأس حکمرانی، قرینه ‌سازی نا میمونی با 1300 خواهد بود و البته تبعات منفی زیادی نیز خواهد داشت. تفاوتی هم میان آنکس که چند ماه قبل از انتخابات لباس نظامی را درآورده با آنکه چند سال قبل این کار را کرده وجود ندارد. خُلق و خوی نظامی ‌گری در آنها وجود دارد و این همان چیزی است که با حکمرانی دارای صبغه جمهوریت منافات دارد.

جالب است که یکی از نظامیان کاندیدای ریاست جمهوری گفته من نظامیان را به کابینه خودم راه نمی ‌دهم. این، خود نشانه عدم مقبولیت وجود نظامیان در امور سیاسی حتی از نگاه خود نظامیان است. انتظار اینست که مسئولان، مردم و خود نظامیان، عزم خود را برای جلوگیری از تکرار تجربه تلخ به قدرت رسیدن یک نظامی در 1400 جزم کنند. این، از الزامات انتخابات ریاست جمهوری 1400 است.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала