قرار گیری موفقیت آمیز ماهواره Arktika-M در مدار زمین

© Sputnik / Press service of "Roscosmos" /  مراجعه به بانک تصاویر قرار گیری موفقیت آمیز ماهواره Arktika-M در مدار زمین
قرار گیری موفقیت آمیز ماهواره Arktika-M  در مدار زمین - اسپوتنیک ایران  , 1920, 28.02.2021
Telegram
اولین ماهواره Arktika-M برای رصد آب و هوای منطقه قطب شمال در مدار زمین قرار گرفت.

به گزارش اسپوتنیک، دیمیتری رگوزین، مدیر کل Roscosmos، گفت: اولین ماهواره  Arktika-Mبرای نظارت بر آب و هوا و شرایط محیط منطقه قطب شمال، که روز یکشنبه از ایستگاه فضایی بایکونور پرتاب شد، در مدار زمین قرار گرفت و ارتباط با دستگاه برقرار شده است.

موشک حامل سایوز 2. 1b  با ماهواره  نامبرده در ساعت 09.55 به وقت مسکو (10:25 به وقت تهران) از سی و یکمین سکوی پرتاب بایکونور پرتاب شد. در ساعت 10.04 به وقت مسکو (10:34 به وقت تهران)، مرحله فوقانی Fregat با فضاپیما از مرحله سوم موشک جدا شد. سپس Fregat  با استفاده از سه استارت موتور اصلی ماهواره را در مدار قرار داد.

پرتاب ماهواره Arktika-M به همراه موشک حامل سایوز 2 + ویدئو - اسپوتنیک ایران  , 1920, 28.02.2021
پرتاب ماهواره Arktika-M به همراه موشک حامل سایوز 2 + ویدئو

این ماهواره با عمر مفید تخمین زده شده هفت سال در انجمن تحقیق و تولید لاووچکین (از شرکت‌های (Roscosmos ایجاد شده است. این ماهواره برای کار در مدار بسیار بیضوی طراحی شده است که این امکان را می دهد مشکلات هواشناسی عملیاتی، هیدرولوژی،  و نظارت بر محیط زیست را در منطقه قطب شمال حل کند. برای این منظور، ماهواره مجهز به دو دستگاه اسکن چند طیفی (MSU-GS) است که تصاویر چند طیفی از ابرها و سطح زمین را در محدوده مرئی و مادون قرمز ایجاد می کند.

علاوه بر این، یک مجموعه ابزار هلیوژئوفیزیکی ( GGAK-VE) برای نظارت و پیش بینی فعالیت شعله های خورشیدی و وضعیت تابش در فضای نزدیک به زمین و همچنین تجهیزات برای انتقال اطلاعات هواشناسی و سیگنال های اضطراری در Arktika-M نصب شد.

مدار ماهوره‌ای روسیه برای نظارت بر آب و هوا و محیط زیست در منطقه قطب شمال از دو ماهواره  Arktika-M تشکیل شده است. با این کار می توان به صورت شبانه روزی نظارت بر وضعیت آب و هوای سطح زمین و دریاهای اقیانوس منجمد شمالی را انجام داد.

پرتاب دومین Arktika-M برای سال 2023 و سه ماهواره دیگر در سال 2024-2025 برنامه ریزی شده است. قرار است پس از سال 2025، پنج ماهواره نسل جدید Arktika-MP جایگزین شوند.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала