تلاش اتحادیه اروپا برای بازگرداندن امریکا به برجام

© AP Photo / Virginia Mayoتلاش اتحادیه اروپا برای بازگرداندن امریکا به برجام
تلاش اتحادیه اروپا برای بازگرداندن امریکا به برجام - اسپوتنیک ایران
Telegram
سخنگوی جوزپ بورل رئیس دیپلماسی اتحادیه اروپا اظهار کرد: اتحادیه اروپا با همه طرف های برجام همکاری خواهد کرد تا ایالات متحده را به توافق برگرداند و به این منظور ایران تعهداتش در توافق هسته ای را انجام دهد.

به گزارش اسپوتنیک، پیتر استانو سخنگوی جوزپ بورل رئیس دیپلماسی اتحادیه اروپا، اذعان کرد: اتحادیه اروپا همیشه تلاش کرده و مایل است به کار با ایران در کنار ایالات متحده ادامه دهد و آن را بسیار مهم می داند.

«مجید تخت روانچی» نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل  - اسپوتنیک ایران
ایران برنامه‌ای برای گفتگو با بایدن ندارد

این سخنگو روز پنجشنبه در جلسه توجیهی در بروکسل گفت: به ویژه با تغییر دولت در واشنگتن، ما باید راهی برای بازگشت ایالات متحده به توافق هسته ای ایران (برجام) پیدا کنیم، زیرا ثبات منطقه به آن بستگی دارد و ما همچنین باید راهی برای بازگشت ایران به تعهدات خود پیدا کنیم.

به گفته وی، این کار ساده ای نیست، بلکه به تلاش های دیپلماتیک زیادی نیاز دارد.

استانو اشتیاق ابراز شده مشترک کشورهای شرکت کننده در نشست وزیران حول برنامه اتمی در ۲۱ دسامبر سال ۲۰۲۰ برای بازگشت ایالات متحده به توافق نامه را یادآوری کرد. آنها توافق کردند که این یک کار مشترک است.

نماینده بورل افزود: موضع مشابهی توسط وزرای خارجه کشورهای اتحادیه اروپا اتخاذ شد. فقط یک راه برای رسیدن به این هدف وجود دارد؛ مسیر دیپلماسی.

نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور خارجه بیان داشت که با همه طرف های برجام همکاری خواهد کرد تا ایالات متحده را به توافق برگرداند و به این منظور ایران تعهداتش در توافق هسته ای را انجام دهد.

قطعنامه ۲۲۳۱ برجام در ژوئیه ۲۰۱۵ توسط شش واسطه بین المللی (پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد و آلمان) و ایران تصویب شد.

در ماه مه ۲۰۱۸، ایالات متحده از برجام خارج شد و تحریم های یک جانبه ای علیه ایران اعمال کرد. یک سال بعد، تهران کاهش تدریجی تعهدات خود در توافق هسته ای را اعلام کرد.

در پایان سال گذشته، تهران با سرعت بخشیدن به خروج از برجام، شروع به غنی سازی اورانیوم تا ۲۰ درصد و روند تولید فلز اورانیوم را شروع کرد.

تهران صحبت درباره احتمال به حداقل رساندن بازرسی از تأسیسات هسته ای ایران توسط آژانس انرژی هسته ای بین المللی را آغاز كرد و جو بایدن رئیس جمهور جدید آمریکا درباره احتمال بازگشت به توافق ایران صحبت کرد.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала