تلاش آمریکا برای تغییر مسیر پروازهای قطر از آسمان ایران

CC BY-SA 2.0 / Aero Icarus / Qatar Airways Airbus A330-200بازگشایی مرز هوایی مراقبت شده برای قطر
بازگشایی مرز هوایی مراقبت شده برای قطر - اسپوتنیک ایران
Telegram
روزنامه نیویورک تایمز از تلاش مقامهای آمریکا برای متقاعد سازی عربستان به گشودن حریم هوایی خود به روی پروازهای قطری و انحراف پروازهای عبوری از آسمان ایران خبر داد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از مهر، روزنامه نیویورک‌ تایمز بامداد پنجشنبه در گزارشی با بررسی تلاش‌های «دونالد ترامپ» رئیس ‌جمهور آمریکا در روزهای پایانی دولت خود برای افزایش فشار بر ایران نوشت که «واشنگتن معتقد است با انحراف پروازهای عبوری از آسمان ایران، می‌تواند باعث قطع میلیون‌ها دلار درآمد تهران از این راه شود».

ابراز خرسندی آمریکا از کمک عربستان به عادی‌سازی روابط اعراب با اسرائیل  - اسپوتنیک ایران
دلیل تلاش ترامپ برای راضی کردن عربستان به بازکردن حریم هوایی خود برای قطر چیست؟

بر اساس همین دیدگاه، «جرد کوشنر» داماد و مشاور ارشد ترامپ که روز گذشته به قطر سفر کرده بود، می کوشد تا از طریق مذاکره با مقامات قطری و سعودی، آنها را به حل اختلافات اخیر و پایان محاصره قطر راضی نماید تا نهایتاََ ریاض آسمان خود را به روی پروازهای قطری که در حال حاضر به دلیل تحریمِ هوایی کشورهای حاشیه خلیج فارس (عربستان، امارات و بحرین) از حریم هوایی ایران عبور می‌کنند، باز نماید.

به گزارش نیویورک‌تایمز، دیپلمات‌های آمریکایی می‌گویند که اگر پروازهای قطری به جای عبور از آسمان ایران، از حریم هوایی سعودی عبور کنند؛ ۱۰۰ میلیون دلار نقد از درآمدهای غیرنفتی ایران کم می‌شود.

بر این اساس، کوشنر و دیگر مشاوران کاخ سفید روز چهارشنبه در دیدار با مقامات قطری، مسئله تغییر مسیر پروازهای مسافری خود از آسمان ایران به آسمان عربستان سعودی را مطرح کردند؛ امری که پروازهای قطری را به مسیری که سال‌ها از آن استفاده می‌کردند و سه سال پیش در پی محاصره زمینی، هوایی و دریایی همسایگان این کشور قطع شد، بر می‌گرداند.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала