کاربرد فناوری اینترنت اشیا در تشخیص بیماری

© Sputnik / Vladimir Trefilov / ورود به گالری تصاویرکاربرد فناوری اینترنت اشیا در تشخیص بیماری
کاربرد فناوری اینترنت اشیا در تشخیص بیماری - اسپوتنیک ایران
Telegram
کارشناس: قصد داریم به منظور ساماندهی و یکپارچه کردن اطلاعات بیماران تحقیقاتی به انجام برسانیم.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از «مهر»، محمد مشایخ فارغ التحصیل دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مجری طرح «بهبود کارایی روش‌های حفظ حریم خصوصی در کاربردهای مراقب سلامت مبتنی بر اینترنت اشیاء» اعلام کرد که با توجه به کمبود منابع و مقالات داخلی در این حوزه، تصمیم به مطالعه و تحقیق به منظور ساماندهی و یکپارچه کردن اطلاعات بیماران گرفتیم. در این طرح یک راهکار برای استفاده امن از یک سیستم یکپارچه پزشکی با حفظ حریم خصوصی ارائه شده است.

وی در ادامه افزود:« در این طرح کاربران فارغ از اینکه در چه منطقه‌ جغرافیایی‌ حضور دارند و تحت پوشش چه بیمه درمانی‌ هستند، می‌توانند از خدمات ارائه شده توسط این مرکز یکپارچه استقاده کنند.

سگ ها کرونا را سریع تر از تست استاندارد تشخیص می دهند - اسپوتنیک ایران
سگ ها کرونا را سریع تر از تست استاندارد تشخیص می دهند

همچنین با ارائه یک پروتکل جدید به نام توافق کلید (که مسئول برقراری ارتباط امن بین کاربر و مرکز ابری ارائه دهنده خدمات پزشکی است) سربار محاسباتی حاصل نسبت به طرح های مشابه موجود کاهش یافت. در طرح ارائه شده در این تحقیق یک مرکز واحد در کل کشور در نظر گرفته شده است که مسئولیت کل سامانه را برعهده دارد. وظیفه این مرکز مدیریت واحدهای درمانی در اقصی نقاط کشور است.

یکی از خدماتی که این مرکز می‌تواند به کابران ارائه دهد، استفاده از هوش مصنوعی برای تجزیه و تحلیل اطلاعات سلامت دریافتی از کاربران است. در این طرح مبنا بر این است که با استفاده از ابزارهای هوشمندی (مانند ساعت‌های هوشمند و انواع سنسورهایی که در اینترنت اشیا مرسوم هستند) که به کاربران وصل شده است، اطلاعات حیاتی کاربر به صورت امن به این مرکز درمانی ارسال می‌شوند و در صورتی که سامانه‌ هوش مصنوعی‌ای که در این مرکز قرار دارد، با توجه به علائم کاربر یک بیماری را برای شخص تشخیص دهد، برای کاربر یک هشدار ارسال خواهد شد و از وی خواسته می‌شود که به مراکز درمانی مراجعه کند.

بیلوسوف: ماهواره مخفی آمریکا امکان دارد هدف نظامی داشته باشد  - اسپوتنیک ایران
بیلوسوف کاربرد نظامی برای ماهواره های مخفی آمریکا را رد نکرد

در کاربردهای این چنینی یکی از مهمترین مسایلی که وجود دارد انتقال امن اطلاعات از کاربر به مرکز درمانی است. یعنی نباید شخص دیگری غیر از فرستنده و گیرنده به اطاعات ارسالی کاربر دسترسی داشته باشد تا کاربر اطمینان حاصل کند که اطلاعات وی افشا نخواهد شد. برای دستیابی به این هدف در پژوهش انجام شده یک پروتکل امنیتی ارائه شده است.

برای ادامه‌ی کار می‌توان این پروژه را در مقیاس کوچک و در سطح چندین مرکز درمانی با تعداد محدودی کاربر عملیاتی کرد تا مشخص شود استفاده از این سامانه تا چه حدی در تشخیص زودهنگام بیماری‌ها می‌تواند به افراد کمک کند. به عنوان مثال می‌توان از این روش برای تشخیص علایم بیماری کرونا بدون مراجعه به پزشک استفاده کرد.

به دلیل استفاده از محاسبات ابری قدرت بیشتری در پردازش اطلاعات دریافتی از کاربر وجود دارد و با دقت بیشتری می‌توان داده‌های دریافتی را پردازش کرد. از این تحقیق می‌توان برای تشخیص زودهنگام بیماری‌ها به صورت امن با حفظ حریم خصوصی کاربران استفاده کرد».

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала