آیا تهران تعطیل خواهد شد؟

© Sputnik / Soheil Ghanbarzadehکرونا و تهران
کرونا و تهران - اسپوتنیک ایران
Telegram
کارشناس: اوضاع کرونا در پایتخت، خطرناک است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از خبرگزاری «مهر»، حمید سوری اپیدمیولوژیست و عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، در ارتباط با شرایط تعطیلی دو هفته‌ای تهران، نکاتی را مطرح می‌کند که به لحاظ علم پزشکی، از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

آمارهای فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران، از وضعیت مراجعات بیماران کرونایی و تعداد بستری‌ها و مرگ و میرها، حکایت از این واقعیت دارد که اوضاع کرونا در پایتخت، خطرناک است.

وی در ادامه افزود:« گسترش افسار گسیخته اپیدمی کرونا در کشور همه را نگران کرده و متولیان امر در تلاش هستند کاری در جهت پیشگیری و کنترل این بیماری انجام دهند. اینکه چرا وضعیت کرونا بحرانی شد، بحث خاص خود را دارد ولی چه باید بکنیم سوال مهم حال حاضر به خصوص در کلانشهری مانند تهران است.

تردد برخی مسئولین با آمبولانس در ایران - اسپوتنیک ایران
تردد برخی مسئولین با آمبولانس در ایران

قفل کردن شهر بدون برنامه ریزی دقیق و منسجم، هیچ نتیجه قطعی برای کنترل اپیدمی به دنبال ندارد و عمدتاً برای خریدن زمان جهت ادامه روند پیشگیری و کنترل است و اثر ماندگار ندارد. ضمن اینکه هزینه و بار اقتصادی آن هم بسیار بالا است. اگر چنین اقدامی تنها برای وقفه‌ای ۲ هفته‌ای است قطعاً اثربخشی کوتاه مدت و هزینه اثربخشی بالایی خواهد داشت و انجام آن اصلاً به صلاح نیست. تعطیلی شهر یا استان زمانی می‌تواند اثربخشی ماندگاری داشته باشد.

این سوال مطرح می‌شود که آیا تردد به شهر ممنوع است یا خیر. اگر پاسخ منفی است، قفل کردن شهر معنایی ندارد، مگر تمامی ورودی‌ها به شهر ۱۴ روز قرنطینه شوند. اگر تردد آزاد است، قفل کردن شهر نتیجه‌ای بسیار کم رنگ خواهد داشت».

در شبانه روز گذشته ۱۰ هزار و ۵۰۰ مراجعه سرپایی داشته ایم که از این تعداد ۸۹۰ بیمار در بیمارستان‌ها مورد پذیرش قرار گرفتند و از این تعداد نیز ۱۷۰ نفر در بخش‌های مراقبت ویژه بستری شدند. در حال حاضر ۶۳۳۷ بیمار با تشخیص کرونا در بخش‌های عادی و ویژه ۱۰۸ بیمارستان استان تهران بستری هستند که رکوردی بی سابقه در میزان بستری مبتلایان کرونایی در ۹ ماه اخیر بوده و ۱۷۰۲ نفر آنان در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند.

مولداوی خواستار تعطیلی آزمایشگاه های بیولوژیکی ارتش آمریکا شد - اسپوتنیک ایران
مولداوی خواستار تعطیلی آزمایشگاه های بیولوژیکی ارتش آمریکا شد

آمارها نشان می‌دهد که اوضاع کرونا در کلانشهر تهران به شدت نگران کننده است و اگر قرار بر تعطیلی هم باشد، این تعطیل شدن شهر باید با قفل کردن ورودی‌ها به شهر همراه باشد که شرایط نشان می‌دهد شدنی نیست. بنابراین، صرف تعطیلی دو هفته‌ای تهران بدون در نظر گرفتن همه جوانب احتیاط، نخواهد توانست پایتخت را از وضعیت قرمز خارج کند.

کیانوش جهانپور رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، معتقد است که هزینه‌های انسانی عدم رعایت حداکثری پروتکل‌ها و شیوه نامه‌های بهداشتی و حفاظتی فراتر از آن چیزی است که تصور می‌شود. هزینه ترددهای غیر ضروری، سفرهای بی مورد، مراودات و رفت و آمدهای غیر ضرور، تجمعات کوچک و بزرگ و عدم رعایت فاصله گذاری فیزیکی و در رأس همه، عدم استفاده همگانی از ماسک، جان‌های عزیزی است که چون برگ پاییزی هر روز شاهد ریزش آنها هستیم و البته تحمیل هزاران میلیارد تومان بر پیکره اقتصادی که از فشار و ظلم تحریم‌های بین المللی رنجور و مجروح شده است.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала